Czytasz: Magiczne miejsce. Jedyne w Polsce
02:40
Ponad 300 obrazów polskich surrealistów oraz wystawę poświęconą Julianowi Ochorowiczowi można od środy podziwiać w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle.

MAGICZNE MIEJSCE - OCHOROWICZÓWKA

Muzeum powstało w willi "Ochorowiczówka", którą wzniósł na początku XX w. psycholog, filozof, wynalazca, spirytysta i popularyzator Wisły - Julian Ochorowicz. W willi bywali m.in. Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Władysław Reymont. Muzeum zajmuje całą przestrzeń willi oraz dobudowany do niej pawilon. Ma powierzchnię ok. 700 m kw. Koszt gruntownej modernizacji willi, którą w 2013 r. strawił ogień, wyniósł ok. 3 mln zł. Prowadzony był z funduszy prywatnych.

“SZTUKA Z POGRANICZA SNU I FANTAZJI” W WIŚLE

W muzeum obejrzeć można obrazy i rzeźby pochodzące ze zbiorów prywatnych z tzw. realizmu magicznego. To tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Artyści odwoływali się w niej do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze.

W Muzeum Realizmu Magicznego znajdziemy m.in. dzieła Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego, Krzysztofa Izdebskiego-Cruza, Jarosława Kukowskiego, Mariana Michalika, Dariusza Kalety, Marcina Kołpanowicza, Katarzyny Adamiak-Jaśnikowskiej, Jarosława Jaśnikowskiego, Artura Kolby oraz Jacka Szynkarczuka.

Współtwórca Muzeum Sebastian Chachołek zaznaczył, że w Polsce nie ma drugiej tak dużej kolekcji dzieł o tematyce „z pogranicza snu i fantazji”. Największe w Europie tego typu muzeum znajduje się w Holandii. Prezentuje ok. 200 prac.

- Liczymy, że muzeum będzie elementem, które wzbogaci ofertę turystyczną Wisły. (…) Mamy nadzieję, że będzie posiadało walor edukacyjny. Chcemy też (…) przedstawić Juliana Ochorowicza, który wyprzedzał swoją epokę o sto lat. Był on jednym z największych naukowców, a jednocześnie jest jednym z najbardziej zapomnianych – powiedział Chachołek podczas konferencji prasowej.

Cioteczny prawnuk Ochorowicza Igor Strojecki powiedział, że połączenie sztuki „magicznego realizmu” z postacią członka jego rodziny jest świetnym pomysłem.

- Żywię nadzieję, że dzięki ludziom, którzy przyjdą oglądać sztukę, zainteresują się historią wybitnego naukowca i intelektualisty polskiego przełomu XIX i XX w., twórcy wielu rzeczy, m.in. mikrofonu i głośników. (…) Wystawa powinna przywrócić właściwe miejsce Ochorowiczowi w historii – powiedział Strojecki.

MUZEUM W DUCHU OCHOROWICZA

Postać dawnego gospodarza przybliża stała wystawa poświęcona jego życiu i twórczości. Zobaczyć można unikalne dokumenty, maskę pośmiertną, pamiątki, rękopisy, ponad 100 książek, których był autorem lub do których przygotował słowo wstępne, listy pisane z Wisły i zdjęcia, które potwierdzają jak szerokie było spektrum jego zainteresowań.  Ochorowicz w Wiśle spędził 11 lat od 1901 r. Zmarł w Warszawie. 1 maja przypada 100. rocznica jego śmierci.

ZOBACZ WIDEO Z OTWARCIA MUZEUM

Czytaj więcej