Czytasz: Kopalnia Wujek jak Stocznie Gdańska i Szczecińska

Kopalnia Wujek jak Stocznie Gdańska i Szczecińska

MON odznaczył ją medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju".

Kopalnia Wujek została odznaczona medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju", taki sam medal zostanie przyznany także Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej - poinformował w sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

To oni zginęli pod KWK Wujek [KIM BYLI ZAMORDOWANI GÓRNICY?]

Macierewicz wyjaśnił w sobotę w TVP Info, że odznaczone dostaną "nie tylko poszczególne osoby, nie tylko ci, którzy zostali zamordowani, ale cała Kopalnia Wujek, bo to był czyn całej załogi".

- Cała Kopalnia Wujek jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski. Dlatego też cała Kopalnia Wujek została odznaczona przez Ministerstwo Obrony Narodowej medalem za działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, za działanie na rzecz walki o niepodległość Polski - złotym medalem obrony kraju i obrony narodu polskiego - powiedział.

Dodał, że taki sam medal zostanie przyznany Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej z walkę w 1970 r.

- Bo te powstania, zarówno grudniowe z roku 1970, jak i walka w okresie stanu wojennego, to był ciąg działań, ciąg zwycięstw w walce o niepodległość Polski - powiedział minister.

Rzeczniczka prasowa MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz podała w sobotę w komunikacie, że szef MON Antoni Macierewicz, "w uznaniu działań na rzecz bezpieczeństwa kraju i walki o niepodległość Polski, podjął decyzję o odznaczeniu medalem +Za Zasługi Dla Obronności Kraju+ Kopalni Węgla Kamiennego +Wujek+". (PAP)

Czytaj więcej