Czytasz: Finowie zmodernizują Rosomaki?
Minister Macierewicz spotkał się z przedstawicielami firmy Patria, od której kilkanaście lat temu Polska kupiła licencję na produkcję Rosomaków.

Możliwe jest rozszerzenie współpracy z fińską firmą Patria; współpraca miałaby polegać na modernizacji obecnie produkowanych transporterów opancerzonych Rosomak, które są wytwarzane w Siemianowicach Śląskich - powiedział w środę szef MON Antoni Macierewicz.

Minister spotkał się w Helsinkach z przedstawicielami firmy Patria, od której kilkanaście lat temu Polska kupiła licencję na produkcję kołowego transportera opancerzonego Rosomak.

- Podczas tej rozmowy pojawiły się zupełnie nowe możliwości przenoszące naszą współpracę na dużo wyższy poziom. Mówiliśmy o rozszerzeniu tej współpracy, o nowych modelach KTO Rosomak, czyli upgradowaniu, modyfikacji, modernizacji tych wozów, które dzisiaj są produkowane - oświadczył Macierewicz w rozmowie z dziennikarzami.

Jak dodał, propozycje, które przedstawiła strona fińska, "są bardzo interesujące, zarówno z technicznego jak i biznesowego punktu widzenia". - Oczywiście mówimy o takich działaniach, które pozwolą eksportować także te nowe wozy bojowe, które by po modyfikacji powstały - powiedział.

Według szefa MON zaletą tego rozwiązania jest to, iż działoby się to w ramach obecnej umowy z Patrią, która obowiązuje do 2050 roku.

- Nie będzie to wymagało żadnych nowych porozumień zasadniczych, tylko uszczegóławiania dotychczasowo istniejących - zaznaczył.

Rosomaki nowocześniejsze

- Będzie to dużo nowocześniejszy sprzęt mogący rywalizować ze wszystkimi innymi, jakie dotychczas są na rynku międzynarodowym - podkreślił Macierewicz.

Produkowany na licencji w Polsce Rosomak to wersja modułowego wozu opancerzonego AMV, skonstruowanego przez koncern Patria, należący w większości do fińskiego rządu i zaangażowany w produkcję pojazdów, amunicji, systemów kierowania i dowodzenia, a także montaż, obsługę i modernizacje samolotów i śmigłowców oraz programy szkolenia pilotów.

WS/Z Helsinek Rafał Białkowski (PAP)

Czytaj więcej