Czytasz: Ma 500 lat i będzie reprezentował nasze województwo!

Ma 500 lat i będzie reprezentował nasze województwo!

Głosować można w internecie na stronie www.drzeworoku.pl do końca czerwca.

500-letni dąb szypułkowy „Mieszko” z Kończyc Wielkich reprezentuje w tym roku województwo śląskie w konkursie „Drzewo Roku”.

W konkursie bierze udział szesnaście drzew z całej Polski. „Mieszka” zgłosił cieszyński oddział PTTK „Beskid Śląski”. Jest najgrubszym i jednym z najstarszych dębów w województwie śląskim. Za sprawą wieku i osiągniętych rozmiarów należy też do dębowej elity w Polsce. Obecnie odbywa się tu wiele działąń edukacyjnych związanych z historia i legendą historycznego dębu. Corocznie od 2008 roku, Komisja Ochrony Przyrody PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, wspólnie z UG w Hażlachu, organizuje spotkania, prelekcje i konkursy dla młodzieży. Powstała w 2014 roku ścieżka przyrodnicza „Szlakiem Pomników Przyrody” przyciąga licznych turystów do podziwiania legendarnego drzewa. 

Ideą konkursu jest „promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane”.

Głosować można w internecie na stronie www.drzeworoku.pl do końca czerwca. Zwycięzca reprezentuje w następnym roku Polskę w międzynarodowym konkursie na Europejskie Drzewo Roku.