Czytasz: "M" jak metropolia. Czy to oficjalne logo?

"M" jak metropolia. Czy to oficjalne logo?

01:45
Czym jest pomarańczowe "M", które zdominowało Kongres?

Jednym z symboli, którego nie sposób przeoczyć, są główne schody w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Na każdym stopniu wypisane są nazwy 41 gmin tworzących pierwszą w Polsce metropolię. Całość tworzy wielkie „M” - kongresowy symbol metropolii. Czy zostanie na dłużej?

- Szukaliśmy pomysłu jak zaprezentować metropolię, kiedy nie mamy wypracowanego logo, kiedy zastanawiamy się, jaka będzie dokładnie oficjalna nazwa. - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu  metropolii. - Najważniejsze w tej chwili są działania, które są ukierunkowane na budowanie metropolii. Na kwestie wizerunkowe jeszcze przyjdzie czas, ale myślę, że te „M" nie wygląda najgorzej.

Jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się oficjalnie w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Czy biznesmeni, politycy i pozostali kongresowi goście dostrzegają tę zmianę?

- Kilka osób, z którymi już miałem okazję rozmawiać podkreślają po przylocie do Polski, że jest trochę inaczej - mówi Kazimierz Karolczak. - 41 miast i gmin zdołało się porozumieć, zbudowało wspólny potencjał ponad 2 mln mieszkańców. To więcej niż Warszawa. To musi robić wrażenie - podkreśla.

Jak podkreśla szef metropolii, członkowie zarządu czerpią inspiracje od przedstawicieli świata biznesu. GZM jako pierwsza polska metropolia musi sięgać bo dobre wzorce z zagranicy. 

- Docelowo wszystko sprowadza się do tego, żeby mieszkańcom zapewnić lepszą jakość usług. Żeby to zrobić, trzeba czerpać z doświadczeń innych, którzy już to robili w Europie, na świecie. Jesteśmy pierwszą metropolią w Polsce. To jest powód, żeby sięgać do przykładów europejskich - dodaje Karolczak.

Czytaj więcej