Czytasz: Łyczakowska nekropolia dwóch narodów

Łyczakowska nekropolia dwóch narodów

Spoczywają tu Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Wiesław Bełza, powstańcy styczniowi i obrońcy Lwowa. Trudna historia Polski i Ukrainy przenika się w ciszy i zadumie.

Jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie. Cmentarz Łyczakowski we Lwowie został założony już w 1786 roku.  Przenika się na nim trudna historia Polaków i Ukraińców.

Oba narody upamiętniają tu swoich bohaterów. Na cmentarzu Łyczakowskim spoczywają ludzie kultury, sztuki, nauki, politycy, powstańcy i żołnierze. Wśród nich m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska czy znany z wierszyka "Kto ty jesteś?" Wiesław Bełza. Swoje kaplice ma rodzina Baczewskich oraz Morawskich. Pochowani są powstańcy styczniowi i listopadowi, weterani insurekcji kościuszkowskiej, twórca Sokoła, dowódcy, żołnierze i obrońcy Lwowa

Cmentarz łyczakowski we Lwowie

W tej części zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. Polską część nazwano Cmentarzem Orląt Lwowskich. Wśród blisko 3000 żołnierzy, spoczywają tu najmłodsi obrońcy miasta, uczniowie, studenci oraz inteligencja. Z drugiej struny obok poległych w tym czasie Ukraińców spoczywają współczesne ofiary walk m.in. w Donbasie.

W historycznej części cmentarza Łyczakowskiego pochowani są m.in. jeden z najwybitniejszych przedstawicieli ukraińskiej myśli politycznej i literatury Iwan Franko, kompozytor Wołodymyr Iwasiuk, pośmiertnie uznany za bohatera Ukrainy czy ukraiński działacz społeczny Mychajło Matczak skazany za udział w nieudanym zamachu na Piłsudskiego. Trudna historia obu narodów - Polaków i Ukraińców - widoczna jest tu na każdym kroku.

Czytaj więcej