Czytasz: Luteranie na Śląsku Cieszyńskim upamiętnią rocznicę Reformacji

Luteranie na Śląsku Cieszyńskim upamiętnią rocznicę Reformacji

Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim.

Pamiątkę Reformacji będą obchodzili we wtorek wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Śląsku Cieszyńskim. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim.

W br. przypada 500. rocznica ogłoszenia przez augustiańskiego mnicha Marcina Lutra tez, które zapoczątkowały ruch reformacyjny w Kościele Zachodnim.

Podczas nabożeństw reformacyjnych księża wygłoszą kazania. Zabrzmi też hymn luteran "Warownym grodem jest nasz Bóg". Wśród wiernych zbierana będzie ofiara, która zostanie przeznaczona na misje i ewangelizację.

Późnym wieczorem we wtorek młodzi luteranie spotkają się w Cieszynie podczas "Nocy z Lutrem", organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

- Będziemy wspólnie dziękowali Bogu za Reformację. Chcemy dziękować za jej wciąż żywe oddziaływanie na Kościół Jezusa Chrystusa i prosić, żeby Bóg pomagał nam włączać się w odnowę Kościoła Chrześcijańskiego na ziemi - podkreślili organizatorzy.

Centralne nabożeństwo reformacyjne odprawione zostanie we wtorek w Katowicach.

Źródło Święta Reformacji tkwi w wydarzeniach z 31 października 1517 r. Wówczas Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Były one wezwaniem do dyskusji na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza.

Zdaniem proboszcza opolskich luteran ks. Wojciecha Prackiego, intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, lecz zreformowanie istniejącego. 500 lat temu okazało się to jednak niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał ze Stolicą Apostolską, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował.

Święto Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Ma na celu przypomnienie dziedzictwa intelektualnego, kulturalnego i muzycznego. Luteranie traktują święto jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Anna Małecka

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
2 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
2 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
4 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
5 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...

News
7 godzin temu Dzisiaj za darmo sprawdzisz światła w samochodzie

Dzisiaj (15 grudnia) w wybranych stacjach, kierowcy za darmo mogą skontrolować i ustawić światła w samochodzie.