Czytasz: Lukier do pierników. Jak zrobić lukier na pierniczki? [PRZEPISY]

Lukier do pierników. Jak zrobić lukier na pierniczki? [PRZEPISY]

Jak zrobić lukier, który nie spływa z ciasta, jest gęsty i pyszny? Oto kilka sprawdzonych przepisów na lukier na pierniczki!

Jak zrobić lukier?

Trudno wyobrazić sobie święta bez pachnących pierniczków czy kruchych ciasteczek. Ich ozdabianie to świetna zabawa i świąteczna tradycja. Lukier do pierników odgrywa tu istotna rolę. Biały lub kolorowy i gęsty. Taki jest najlepszy. Jak przygotować lukier do pierników? Oto kilka propozycji.

Przepis na świąteczne pierniczki

Lukier do pierników przepisy

Przepis na lukier do pierników - wersja 1

jak przygotować lukier?

Składniki na lukier do pierników:
1 białko
ok. 1,5 szklanki cukru pudru
ew. trochę wody mineralnej

Lukier do pierników. Sposób przygotowania:
Białko ubić delikatnie mikserem (dosłownie 30 sekund), czyli tylko tak, aby się lekko spieniło. Cukier puder przesiać i ucierać razem z białkiem. Ucierać, nie ubijać, przez ok. 15-20 minut. Lukier powinien być gładki (między palcami ma być niewyczuwalny cukier puder) i lśniący.

Kiedy lukier jest gotowy?
Gdy jest biały i gęsty, jak gęsta śmietana. Jeśli lukier do pierników jest za rzadki, dosypać cukier puder i ponownie ucierać. Jeśli lukier jest za gęsty, trzeba dodać trochę wody. Uwaga: trochę, czyli dosłownie 1/4 nakrętki po wodzie. Woda bardzo rozrzedza lukier, więc należy zachować ostrożność. Lukier do pierników powinien powoli skapywać z łyżeczki a ślad nie powinien szybko zanikać.

Przepis z  Kuchnia w formie

Zobacz, jak pięknie może się prezentować lukier do pierników:

Ciasteczka cieszyńskie. Przepisy

Przepis na lukier do pierników - wersja 2

Składniki na lukier do pierników:
1 szklanka cukru pudru lub cukru zwykłego
do wyboru:
2-3 łyżki gęstej śmietany-lukier śmietankowy
1-2 łyżki soku z cytryny-lukier cytrynowy
2 łyżki białka kurzego surowego - lukier z białkiem

Sposób przygotowania. Lukier do pierniczków

Cukier kryształ zmielić w młynku do kawy aby powstał cukier puder. Cukier puder przesiać przez sito do miski. Do cukru dodać białko jajka kurzego, śmietanę lub sok z cytryny. Miksować mikserem na gładką masę.  Dobrać ilość płynu tak, aby lukier do pierników osiągnął pożądaną konsystencję.

Przepis z Kulinarne przepisy Olgi Smile

Przepis na lukier do pierników - wersja 3

Składniki na lukier do pierników:
200 g cukru pudru,
sok i skórka z pomarańczy,
sok z cytryny, smażona skórka pomarańczowa lub konfitura pomarańczowa

Jak zrobić lukier do pierniczków? Sposób przygotowania:
Do miseczki wsypać cukier puder, dodać skórkę startą z pomarańczy (około 1/2 łyżeczki), łyżeczkę soku z cytryny oraz sok z pomarańczy w takiej ilości aby otrzymać lukier do pierników o odpowiedniej gęstości. Wymieszać ze smażoną skórką pomarańczową lub konfiturą (około 2-3 łyżki).

Przepis z Kwestia smaku

Jak przygotować lukier do pierników? zobacz Filmy

 Lukier do pierników - królewski przepis:

 Lukier do pierników na bazie białek. Zobacz jak dekorować pierniki

lukier do pierników - Trochę historii

Historia lukru królewskiego liczy sobie około 200 lat. W 1780 roku cukiernicy angielscy zaczęli dodawać wody różanej do swoich ozdób z marcepanu, następnie wodą różaną nasączali upieczone torty, które wstawiali do piekarnika do wysuszenia.

Zaobserwowali, iż po suszeniu ciasto pokrywało się delikatną białą warstwą przpominającą szron. Warstwa ta była jednak bardzo cienka, stąd cukiernicy z czasem zaczęli mieszać wodę różaną z cukrem pudrem, by uzyskać bielszą i wyraźniejszą glazurę, którą zaczęli nazywać „sugar ice”.

Z biegiem czasu przepis był ulepszany, aż w końcu wodę różaną zastąpiono białkiem. Uzyskaną masą można było pokryć całkowicie ciasto ( praktyka stosowana do dnia dzisiejszego w przypadku tzw. fruit cakes).

Przełomową datą był rok 1840, wówczas cukiernicy angielscy po raz pierwszy wykorzystali lukier do dekoracji tortu z okazji ślubu królowej Wiktorii i od tego momentu funckjonuje nazwa „royal icing” czyli lukier królewski.

Źródło: Przystanek Veneto

 

Aby uruchomić grę "Znajdź elfa", kliknij przycisk „START". Gra automatycznie uruchomi się w trybie pełnoekranowym. Powodzenia!

 

Czytaj więcej