Czytasz: Ludzie wrócili pod sąd. Ale bez świeczek [ZDJĘCIA I WIDEO]

Ludzie wrócili pod sąd. Ale bez świeczek [ZDJĘCIA I WIDEO]

Skromna manifestacja przed Sądem Okręgowym.

Nie po zmroku, jak w 2017 roku, gdy organizowano "Łańcuchy światła" i oficjalnie nie w formie protestu, a spaceru. Ludzie wrócili pod sądy. W Katowicach jednak skromnie i nie tak tłumnie jak w zeszłym roku. Na Francuskiej pojawiło się ok. 50 osób. Tylko jedna z nich miała świeczkę.

- Zamiast stawiać gdzie popadnie pomniki Lecha Kaczyńskiego, niech PiS zacznie szanować jego dziedzictwo i dorobek. (...) I nie wolno nam się bać. Niech się PiS boi, niech się rząd boi. Nam bać się nie wolno, a wolne sądy musimy obronić! - nawoływała w poniedziałek przed katowickim sądem posłanka Barbara Czyż.

- Ponoć jest tak, że człowiek może się do wszystkiego przyzwyczaić. Że stopniowe odbieranie nam praw sprawi, że człowiek nie zauważy. Nie jest tak - dodała Monika Rosa z Nowoczesnej.

Starający się o urząd prezydenta Katowic Jarosław Makowski z PO powiedział z kolei: - Kto musi tych zasad i wartości bronić? My - obywatele. 

- O tym, jak ważne są niezależne sądy przekonaliśmy się kilkanaście dni temu, kiedy broniliśmy placu Wilhelma Szewczyka. (...) Kochani, chcę Wam jasno powiedzieć, że PiS przeminie, a wstyd zostanie. Najważniejsze, że zostaniemy my - odważni i dumni obywatele - dodał Makowski.

#EuropoNieOdpuszczaj - manifestacja w Katowicach:

Protestują czy spacerują?

- Miasto nie zakazało protestu. Na schody nie wchodzimy. Zgromadzenie jest legalne - zapewniała Natalia Klima-Piotrowska.

Schody o tyle w tym wypadku istotne, że wraz z powołaniem nowego prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach zmieniono również zasady gry. - Na placu przed sądem i jego schodach protestować nie wolno - nakazał prezes.

Organizatorzy katowickiego spaceru zachęcali przed nim słowami: -Spotykamy się na spacerze pod Sądem Okręgowym w Katowicach po to żeby pokazać władzy, że trzymamy rękę na pulsie i łatwo im nie będzie. A także po to by uświadomić Europę, że jest naszą nadzieją na powstrzymanie morderców praworządności w Polsce! Zabierzmy świeczki!

Manifestacje w całej Polsce

Manifestacje wracają w momencie, kiedy rozstrzyga się, czy Komisja Europejska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym, która zdaniem jej przeciwników, jest „sprzeczna ze standardami państwa prawa”. W województwie śląskim zaplanowano 12 manifestacji. O 19:00 w całej Polsce rozpoczęły się manifestacje pod hasłem #EuropoNieOdpuszczaj.