Czytasz: Ludzie czekali na to latami. Student zrobił to w 3 dni

Ludzie czekali na to latami. Student zrobił to w 3 dni

25-latek z Krakowa wymyślił mapę, która pokazuje, gdzie aktualnie znajdują się tramwaje. W ciągu 2 dni skorzystało z niej 10 tysięcy osób.

Taka mapa przydałaby się w każdym mieście. Tramwaje w Krakowie nie zawsze jeżdżą zgodnie z rozkładem jazdy - przyjeżdżają za wcześnie lub się spóźniają. Doprowadza to do frustracji pasażerów, którzy poruszają się po mieście. 

Dzięki pracy młodego studenta krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, który stworzył mapę tramwajów w Krakowie, pasażerowie mogą w danym momencie zobaczyć, gdzie są pojazdy poszczególnych linii tramwajowych

Jacek Kowalski, przerobił ukrytą stronę Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, na której są dostępne lokalizacje tramwajów.


- Nadałem im inną formę. Dane zmieniłem w taki sposób, że wyświetlają się na mapie całego Krakowa, a nie na jej małym wycinku – mówi 25-letni autor mapy tramwajów.

Praca nad stworzeniem nowej wersji mapy zajęła Jackowi 3 dni. Dzięki temu krakowianie w końcu mają rozwiązanie, na które czekali od dawna. Świadczy o tym popularność mapy: tylko w drugim dniu funkcjonowania serwisu skorzystało z niego już 10 tysięcy osób. 

- Od kilku lat ZIKiT sukcesywnie realizuje politykę Open Data. Dzięki dążeniu do publikowania posiadanych przez nas danych, możliwe jest tworzenie własnych projektów przez pasjonatów i firmy, bez angażowania pieniędzy podatników - mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską Jan Machowski z krakowskiego magistratu.

Mapa stworzona przez Jacka Kowalskiego dostępna jest TUTAJ.

Źródło: gazetakrakowska.plwww.fpiec.pl

Czytaj więcej