Czytasz: Ostra jazda! Oto najlepsze karuzele świata

Ostra jazda! Oto najlepsze karuzele świata

Przejazd Lechem w Legendii mrozi krew w żyłach? Zobacz to...

W lipcu dla gości Legendii (bo pod taką, nową nazwą, funkcjonuje teraz Śląskie Wesołe Miasteczko) została udostępniona najnowsza i najpewniej największa atrakcja parku rozrywki - rollercoaster Lech. Mierząca w największym punkcie 40 metrów kolejka potrafi rozpędzić się do 95 km/h i zapewnić sporą dawkę adrenaliny.

Reklamowana jest jako największa tego typu atrakcja naszej części Europy. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie inne, podobne urządzenia działają na świecie. Niektóre z nich mogą przyprawić o zawroty głowy już podczas oglądania filmików, nie wspominając o samych przejazdach.

Oto najlepsze karuzele świata. Zobaczcie!

Najlepsze karuzele świata: Texas SkyScreamer

Naszą ostrą jazdę zaczynamy od zachodniej półkuli. W Stanach Zjednoczonych znajduje się największa karuzela łańcuchowa na świecie. Wynosi pasażerów na wysokość prawie 122 metrów i rozpędza się do 56 km/h. Gwarantuje solidną dawkę emocji przez 2 minuty i 45 sekund - tyle zajmuje jeden przejazd. Znajduje się w miejscowości Arlington (Teksas) w parku rozrywki "SixFlags Over Texas".

Najlepsze karuzele świata: Ain Dubai (wcześniej zwany - Dubai Eye)

Na to jeszcze czekamy. W wypełnionym przepychem Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) powstaje największy diabelski młyn na świecie. Będzie miał 210 metrów, a jego koszt to 1,6 mld dolarów. Inspiracją jest znana londyńska atrakcja - London Eye - ukończony w 1999 roku słynny diabelski młyn, nazywany również Millennium Wheel.

Najlepsze karuzele świata: Singapore Flyer

Zanim diabelski młyn w Dubaju zostanie ukończony, pierwszeństwo jeśli chodzi o wysokość tego typu konstrukcji będzie dzierżył obiekt z Singapuru. Mierząca 165 metrów karuzela została otwarta na początku 2008 roku.

Najlepsze karuzele świata: Eclipse

W szwedzkim parku rozrywki Gröna Lund znajduje się 121-metrowa konstrucja, której nazwę tłumaczymy jako "Zaćmienie". To kolejna karuzelna łańcuchowa dla ludzi o mocnych nerwach. Przejazd odbywa się na wysokości 121 metrów, a urządzenie rozpędza się do 70 km/h.

Najlepsze karuzele świata: Kingda Ka

Ponownie gościmy w USA. W parku tematycznym Six Flags Great Adventure w Jackson (New Jersey) znajduje się najwyższe kolejka górska na świecie. Kingda Ka mierzy 139 metrów wysokości, ma także największy spadek - 127,4 metra.

Najlepsze karuzele świata: Formula Rossa

Wspomniana Kingda Ka była do pewnego momentu również najszybszą kolejką górską świata. Tytuł ten odebrała jej Formula Rossa, kolejka z parku rozrywki Ferrari World w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Otwarto ją w 2010 roku, może się rozpędzić do prędkości... 240 km/h!

 

Najlepsze karuzele świata: Tilting Roller Coaster

I perełka na koniec. Rollercoaster, który oferuje prawdziwy spad pod kątem 90 stopni w dół! Znajduje się w Tajwanie w parku rozrywki Lihpao Land Discovery World w mieście Houli (Taichung).

 

Czytaj więcej