Czytasz: Łowcy Burz ostrzegają: może nawiedzić nas trąba powietrzna

Łowcy Burz ostrzegają: może nawiedzić nas trąba powietrzna

Śledzą każdą zmianę pogodową. - Po to, by ostrzegać przez anomaliami – mówią Łowcy Burz z Podbeskidzia. Zapowiadają na dziś silne burze z gradem. - Istnieje też szansa pojawienia się trąby powietrznej – przestrzegają.

Na stronie internetowej łowców z Podbeskidzia w poniedziałek rano pojawiło się ostrzeżenie II stopnia przed gwałtownymi burzami. Co to oznacza? - W godzinach popołudniowych i wieczornych spodziewamy się w naszym regionie przejścia silnych burz, w postaci superkomórek lub układu wielokomórkowego – twierdzą łowcy.

Tłumaczą, że w takie sytuacji burzom towarzyszyć będą nawalne opady deszczu, bardzo silne porywy wiatru (nawet do 100km/h), a także opady dużego gradu (o średnicy przekraczającej nawet 3 cm). - Uwaga! Istnieje też szansa pojawienia się trąby powietrznej – analizują łowcy anomalii pogodowych. Dodają: - Radzimy na bieżąco śledzić sytuację. My wybieramy się po południu na łowy więc będziemy przekazywać informacje z terenu – zapowiadają.

Przez niewielka miejscowość Piece przeszla trąba powietrzna. Uszkodzone zostało kilka domów. Wichura w jednym domostwie zerwała cały dach.

Silne burze potwierdza też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najsilniejsze burze synoptycy zapowiadają na zachodzie i południowym zachodzie kraju i tam prognozowana suma opadów deszczu do 40 mm. Temperatura maksymalna w naszym województwie sięgnie dziś 31 stopni Celsjusza.

Czytaj więcej