Czytasz: Sprawdź, gdzie jest Twój prezent

Sprawdź, gdzie jest Twój prezent

02:12
Może właśnie opuszcza samolot na największym lotnisku.

Jeżeli zamówiłeś prezent na mikołajki przez zagraniczny portalu aukcyjnym typu Ebay, Amazon albo Aliexpress, to najprawdopodobniej Twoja przesyłka wylądowała w terminalu cargo w Katowicach-Pyrzowicach.

Przez port w Pyrzowicach w zeszłym roku przeszło ponad 16 tysięcy ton towarów. W tym, lotnisko idzie na rekord - ten ciężar powiększy się o kolejne 1 300 ton. Takie wyniki plasują Katowice Airport na pierwszym miejscu w Polsce wśród portów regionalnych w tej kategorii.

Nowy terminal, więcej możliwości

W tym roku obsługa tego segmentu stała się łatwiejsza, ponieważ uruchomiono nowy terminal. To 12 tys. m kw. w tym 10 tys. powierzchni magazynowej. Przed halą powstała specjalna płyta postojowa dla latających tirów. Na terenie terminalu znalazły się biura Straży Granicznej oraz Urzędu Celnego.

W obiekcie zastosowano nowoczesne technologie gwarantujące szybką i kompleksową obsługę paczek - od momentu rozładunku z samolotu, poprzez transport do magazynu, gdzie dzięki nowoczesnym systemom sortującym są one wydawane kurierom i firmom transportowym. - tłumaczy Piotr Adamczyk, Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport - Wszystko to przyspiesza pracę - kilka tysięcy paczek na godzinę - skracając czas oczekiwania na przesyłki oraz zapewniając najwyższej jakości serwis w czasie tzw. szczytów paczkowych, np. przed świętami.

Którędy leci Twój prezent?

Z Pyrzowic na regularnych trasach latają największe firmy kurierskie w Europie. Lipsk (DHL Express), Liege (TNT), UPS (Kolonia/Bonn) i Paryż (FedEx) to europejskie porty przeładunkowe tych kompanii. Codziennie od poniedziałku do piątku ładunki, które przylatują do Europy z innych kontynentów na pokładzie dużych, szerokokadłubowych frachtowców są tam przeładowywane na mniejsze samoloty. Te dostarczają je do poszczególnych europejskich regionów, w tym do Pyrzowic. Przylatują rano pomiędzy godz. 5.30 a 8.00. Paczki, które trafiają do terminalu są sortowane pomiędzy kurierów drogowych obsługujących poszczególne miasta województwa śląskiego.

Gorący okres

Przedświąteczna gorączka jest widoczna również w pyrzowickim porcie. To nie tylko pasażerowie, którzy lecą do rodziny albo w odwiedziny, to także tony prezentów! Przez cały rok w transporcie towarów do Pyrzowic dominują części dla przemysłu automotivie, medykamenty, elektronika oraz różnorakie produkty zakupione w sklepach internetowych. W grudniu wśród przesyłek duży udział mają prezenty świąteczne.

Czytaj więcej