Czytasz: Łostowcie Jorga w spokoju! Emocjonalny wpis o Ziętku

Łostowcie Jorga w spokoju! Emocjonalny wpis o Ziętku

Zostanie czy ulicę trzeba będzie przechrzcić? Katowice walczą o generała Ziętka. Burmistrz Radzionkowa włącza się do batalii. W śląskim stylu.

„Łońskigo roku, we Warszawje, ważne polityki postanowjyli coby z cołki Polski usunonć symbole komunistycne. Łozchodzi sie ło roztomajite dynkmale, tabule pamjontkowe, mjana placow, ulic i gonkow. Jes zech tymu rod, boch żoł doś dugo za komuny i wjym co za istni nami rzondziyli” - napisał na swoim profilu facebook’owym Gabriel Tobor, burmistrz niewielkiego Radzionkowa.

Po śląsku, bo – jak przyznaje – kocha ten język. Przypomnijmy; jako pierwszy w historii regionu, przetłumaczył Nowy Testament na śląską gwarę.

Momy, bo tak MY kcieli

Burmistrz Radzionkowa dodaje: „Łod ćwjerć wjeku momy wolność i mogymy mjeć w zocy tych ftorych kcymy, tych ło ftorych kcemy dobrze pamjyntać. Momy w Radzionkowje, bo tak MY kcieli, szkoła im. Łojca Ludwika Wrodarcyka, momy, bo tak MY kcieli Św. Wojciecha we herbje, momy, bo tak MY kcieli ulica Unji Europejskij. I momy, bo KCEMY mjeć na gminie i we łośrodku zdrowja łobroz i tabula ze Jorgiym Zientkiym”.

Łostoł szychom we Katowicach

Gabriel Tobor, znany ze swojego zamiłowania do śląskiej historii tak pisze o generale Ziętku. „To łon bez dziesiynć lot, za staryj Polski boł naszym naczelnikiym. Łon tak umjoł zafelezuwać, co poradziyli my wybuduwać park na Ksiyndzy Gorze, bojisko, łogrodki jordanowskie, szkoła...

Tak gospodarzoł, co mjeli my drogi ze gulikami, szkoła szybowcowo i tor saneczkowy. A po śtyrdziestym pjontym, kiej łostoł szychom we Katowicach, zowdy ło nos pamjyntoł i robjoł co mog coby nom pomogać. Skuli niego szły do Radzionkowa wojewódzkie piniondze na Dom Kultury, bojisko do Ruchu Radzionkow, unowocześniynie naszyj gruby. Łon pamjyntoł ło Powstańcach Ślonskich i coby boł szif , ftory mjanuwoł sie "Radzionków".

Łostowcie Jorga w spokoju!

"We radzionkowskiych familjach ludzie godajom fest ciepłe anegdoty ło Zientku, a nojbarzi ta, jak kozoł końcyć państwowe urocystości, na ftorych boł jako wojewoda, bo farorz na wjelke dzwoniom i cza iś do kościoła. Możno mjoł i Zientek swoje wady jak kożdy z nos, ale Wy "Ważni, Niyskazitelni i Nojmondrzejsi" dejcie NOM godać ło niym tak, jakiym MY go pamjyntomy. TO NASZO GMINA, NASZO HISTORJO I NASZO PAMJYNĆ. Łostowcie Jorga w spokoju! - apeluje burmistrz Tobor.

Batalia trwa

Bój o postać generała Jerzego Ziętka wywołała tzw. ustawa dekomunizacyjna. W jej myśl z przestrzeni publicznej zniknąć mają wszystkie nazwy związane z okresem komunizmu w Polsce. Na liście wojewody śląskiego znalazł się m.in. Edward Gierek, który ma rondo swojego imienia w Sosnowcu oraz generał Jerzy Ziętek, którego imieniem nazwano nie tylko katowickie rondo. Stoi tu też jego pomnik. Teraz walkę o prawo do zatrzymania nazw rozpoczęły oba miasta. Samorządowcy tłumaczą się tym, że zarówno Ziętek jak i Gierek zasłużyli się dla regionu. - To, że żyli w takim okresie w jakim przyszło im żyć nie oznacza, że byli źli – podkreślają samorządowcy.

Czytaj więcej