Czytasz: Listopad miesiącem kultury
114 artystów, 44 wydarzenia, 7 miast i 1 miesiąc – ruszył festiwal Ars Cameralis.

Festiwal jest obecnie jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Co roku w listopadzie, miłośnicy sztuki, literatury, filmu i teatru, wychodzą z domów i biorą udział w wydarzeniach, jakie oferuje nam festiwal. Nie inaczej będzie podczas 26. edycji Ars Cameralis.

Hasłem tegorocznej edycji, która rozpoczęła się 3 i potrwa do 28 listopada jest „Pochwała głupoty”.

Co nas czeka?

Julianna Barwick, fot. Zia Anger
Julianna Barwick, fot. Zia Anger

W bogatym festiwalowym menu odnaleźć można wydarzenie, które odbędzie się 10 listopada; wtedy to o „pochwale głupoty” rozmawiać będą osobowości tak znakomite, jak Agata Bielik-Robson, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Koehler, Grzegorz Jankowicz czy Tadeusz Sławek.

Zobaczymy dwa spektakle „Poskromienie złośnicy wg Williama Szekspira” z udziałem ośmiu najlepszych absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Będzie też teatr tańca Dance Company Nanine Linning z Heidelbergu.

Miłośnicy sztuki filmowej mogą wybrać się na „Misia” Barei, „Pippi Langstrumpf” Hellboma oraz „The Goat” i „Sherlock Jr” Bustera Keatona z muzyką na żywo.

Michelle Gurevich, fot. Lisa Bregneager
Michelle Gurevich, fot. Lisa Bregneager

Będą przeglądy literackie w tym tradycyjny już „zbieg poetycki na dziko”.

Warto wybrać się na wernisaż prac Rafała Milacha w katowickiej Galerii Szarej.

Ale Ars Cameralis to przede wszystkim świetne koncerty. Państwa uwadze szczególnie polecamy występy Julianny Barwick, Laury Veirs i Michelle Gurevich. Festiwal zakończy koncert Paula i Karol, duetu, który tak naprawdę jest kwintetem.

Sztuka w Gołębniku

Festiwal zagląda w rozmaite zakamarki naszego regionu. Wydarzenia odbędą się w galerii Rondo Sztuki, Jazzclubie Hipnoza, Miejskim Domu Kultury Batory, Muzeum w Sosnowcu, w budynku Gołębnik w Parku Śląskim czy sosnowieckiej sali Muza.

Szczegółowy program i informacje o biletach dostępne są na stronie festiwalu.

Czytaj więcej