Czytasz: List otwarty prezydenta Katowic do wojewody [aktualizacja]

List otwarty prezydenta Katowic do wojewody [aktualizacja]

Marcin Krupa do Jarosława Wieczorka: "Stanowczo nie mogę się zgodzić z takim rozstrzygnięciem". Chodzi o zmianę nazwy placu Szewczyka.

Prezydent Marcin Krupa wystosował list otwarty do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w sprawie zmiany nazwy placu przed katowickim dworcem w związku z ustawą dekomunizacyjną. 

Zaprosił wojewodę śląskiego na spotkanie, aby przedstawić mu argumenty za zmianą decyzji w sprawie zmiany nazwy placu Wilhelma Szewczyka na plac Lecha i Marii Kaczyńskich. Podkreślił, że decyzja wojewody m.in. nie uwzględnia opinii katowiczan.

Przypomnijmy, 13 grudnia wojewoda Jarosław Wieczorek, zmienił nazwę placu Wilhelma Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich. 

CZYTAJ WIĘCEJ : DURCZOK O PLACU SZEWCZYKA: WOJEWODA NIE MIAŁ TU NIC DO POWIEDZENIA

LIST OTWARTY MARCINA KRUPY, PREZYDENTA KATOWIC DO WOJEWODY ŚLĄSKIEGO (przytaczamy w całości)

Szanowny Panie Wojewodo,

Z dużym zdziwieniem przyjąłem Pańską nagłą decyzję nakazującą nam zmianę nazwy placu Wilhelma Szewczyka w samym sercu Katowic. Tym bardziej, że dzień wcześniej, podczas konferencji prasowej poświęconej zmianie nazw ulic i palców Pan Wojewoda nie przedstawił takiej informacji.

Stanowczo nie mogę się zgodzić z takim rozstrzygnięciem, ponieważ nie uwzględnia ono opinii katowiczan, która jest dla mnie kluczowa w tej kwestii.

Mieszkańcy Katowic czy jakiegokolwiek innego miasta powinni mieć możliwość wyrażenia własnego zdania w tak ważnej sprawie. Dlatego tez we wrześniu tego roku podczas zmiany nazw sześciu ulic w każdym przypadku dopytywaliśmy o stanowisko katowiczan w tej sprawie.

Wynika to nie tyle z samych zapisów prawnych, ale także dobrych praktyk i chęci prowadzenia dialogu ze społecznością lokalną. Tymczasem pismem, otrzymanym od służb Pana Wojewody dnia 22 listopada tego roku zwrócono się z prośbą o zaproponowanie nowej nazwy dla placu Wilhelma Szewczyka w terminie trzech dni - to w sposób oczywisty uniemożliwiło skonsultowanie nam tej sprawy z katowiczanami. Wcześniej otrzymaliśmy jedynie pismo, w którym Pańskie służby dopytywały o własność gruntów na placu Szewczyka, czy też uchwałę nadającą taką nazwę. Niestety, nie mogę takich działań określić jako dobrych praktyk.

W związku z powyższym chciałbym zaprosić Pana Wojewodę na spotkanie w możliwie szybkim i dogodnym dla Pana terminie. Chciałbym przedstawić Panu argumenty przemawiające za tym, że wszelkie decyzje powinny być jednak podjęte z udziałem mieszkańców - i jednocześnie zwrócić się o ponowne podjęcie decyzji, która uwzględni głos katowiczan. Mam nadzieję, że dla Pana, podobnie jak i dla mnie, dobro mieszkańców jest na pierwszym miejscu i w tym duchu będziemy mogli osiągnąć porozumienie.

Z poważaniem Prezydent Miasta  Katowice

Marcin Krupa

Wieczorem Polska Agencja Prasowa zapytała wojewodę śląskiego o tę sprawę. Jarosław Wieczorek powiedział, że sam już zapraszał Marcina Krupę w czwartek rano, jednak ten nie odpisał.

„Tutaj trzeba generalnie spokojnie wyciszyć emocje; one są niepotrzebne. Zgodnie z prawem jest ustawa dekomunizacyjna, (...) był nałożony obowiązek na prezydenta, przede wszystkim na radę miasta (…), a wojewoda włącza się dopiero w momencie, kiedy samorząd zadania nie spełni – i tak było w tym przypadku” - zapewnił PAP wojewoda śląski.

Jarosław Wieczorek podkreślił, że rady miast woj. śląskiego wciąż podejmują decyzje ws. dekomunizacji (od września zmieniono w ten sposób ok. 20 nazw) i on te decyzje respektuje. Przypomniał też, że wystąpił niedawno do wszystkich prezydentów miast, aby – jeżeli mają propozycje zmian – przesłali mu je.

„Pan prezydent (Krupa – PAP) zignorował odpowiedź” - zaznaczył Wieczorek.

Dopytywany, czy odpowie na piątkowe zaproszenie Krupy, wojewoda odpowiedział, że „zawsze warto rozmawiać; nigdy nie należy odrzucać takich zaproszeń”. Powtórzył, że zaprosił Krupę na spotkanie i wyraził nadzieję, że jego apel jest „twierdzącą formą odpowiedzi”. „Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni takie spotkanie odbędzie się” - dodał.

 

Czytaj więcej