Czytasz: W Śląskiem zniknie 21 szpitali?

W Śląskiem zniknie 21 szpitali?

Propozycje ministra Radziwiłła są przerażające - mówią posłowie PO. Prace nad siecią szpitali trwają - odpowiada Ministerstwo Zdrowia

Aktualizacja: Te szpitale wypadną z sieci! - ZOBACZ LISTĘ

Likwidacja szpitali w woj. śląskim

Piekarska „urazówka”, siemianowicka „oparzeniówka”, czy centrum rehabilitacji w Reptach. Czy te szpitale zostaną zlikwidowane? Tak, jeśli nie znajdą się w nowo tworzonej sieci szpitali. Takich placówek w naszym regionie jest 21, najwięcej w kraju.

AKTUALIZACJA: Piekarska "urazówka" do likwidacji? Posłowie PiS uspokajają: To nieprawda!

- Propozycje ministra Radziwiłła są przerażające. Jego reforma zmiata z powierzchni ziemi tak naprawdę blisko 160 szpitali w kraju. Mamy nadzieję, że minister zdrowia zreflektuje się i wycofa z planów, które wprowadziłyby chaos w ochronie zdrowia - podkreśliła poseł Ewa Kołodziej podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przed Katowickim Centrum Onkologii. Także ten szpital, jeśli nie trafi do sieci, skazany zostanie na likwidację. 

- Przyjmuje rocznie 100 tys. pacjentów, z czego 70 proc. to pacjenci onkologiczni. Także jako katowiczanka muszę przeciwko temu zaprotestować - dodała poseł Kołodziej.  

- Wiemy, że jeszcze nic nie jest przesądzone, ale głośno o tym mówimy, bo nie możemy na to pozwolić - dodała poseł Lidia Gądek, wiceminister zdrowia w gabinecie cieni PO.

Projekt sieci szpitali

Pod koniec września Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt zakładający utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli projekt tzw. sieci szpitali.

Planowana przez ministra Radziwiłła reforma systemu ochrony zdrowia przewiduje, że finansowanie z publicznych środków będą miały tylko placówki, które znajda się w sieci. 30 listopada temat ten był przedmiotem analiz podczas sejmowej Komisji Zdrowia. Wśród dyrektorów szpitali i przychodni specjalistycznych w kraju podniósł się bunt.

 - Wiemy, że to na razie projekt, ale jeśli nie zostanie zmieniony, znakomite szpitale działające w woj. śląskim - w tym oparzeniówka w Siemianowicach, urazówka w Piekarach czy Katowickie Centrum Onkologii nie spełniłyby kryteriów i mogłyby nie znaleźć się w sieci - powiedziała Lidia Gądek, wiceminister zdrowia w gabinecie cieni PO.

- To szpitale publiczne, do tego dochodzi szereg znakomitych podmiotów prywatnych, na których rozwoju tak zależy premierowi Morawieckiemu. Tak więc reforma, którą proponuje ministerm zdrowia jest wbrew temu, co mówi minister finansów. Uznaliśmy, że trzeba zaalarmować opinię publiczną już teraz -  dodała Gądek.

Co z ustawą?

"Na tym etapie nie można stwierdzić, jaki będzie ostateczny kształt ustawy, ani ile szpitali znajdzie się w sieci. Zapewniamy, że przy wypracowaniu ostatecznej wersji projektu rozważymy wszystkie zgłoszone uwagi" - informuje na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia.

- Obecnie, po uwagach zebranych w trakcie konsultacji MZ tworzy nową wersję projektu ustawy o sieci szpitali. Niestety, na etapie prac, jakie są teraz prowadzone, nie mogę mówić o szczegółach - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Gryza podczas środowego (30 listopada) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Wyjaśnił, że sieć szpitali obejmie tylko część świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego i część placówek. W sieci będą mogły znaleźć się te placówki, które udzielają świadczeń w trybie hospitalizacji oraz w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będzie musiała spełniać jedynie część placówek, np. szpitale onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale te muszą także posiadać przez co najmniej 2 lata kalendarzowe oraz w momencie kwalifikacji umowę z NFZ. Placówki będą musiały spełnić też dodatkowe kryteria, które zostaną określone rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

Wiceminister Gryza przypomniał, że projekt przewiduje, iż jeśli szpital spełnia istotną rolę w zapewnieniu świadczeń zdrowotnych, wówczas dyrektor oddziału NFZ może przygotować odpowiednią analizę i za zgodą Ministra Zdrowia taki szpital może znaleźć się w sieci. 

Lista szpitali, które mogą się znaleźć poza siecią w woj. śląskim

 • Szpital Chorób Płuc w Siewierzu sp. z o.o.
 • Centrum Leczenia Oparzeń im. dr S. Sakiela w Siemianowicach Śląskich
 • Katowickie Centrum Onkologii
 • Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzie y w Orzeszu
 • Centrum Psychiatrii im. dra Czumy w Katowicach
 • Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku
 • Ośrodek Leczniczo - Rehabilitacyjny Buczę w Górkach Wielkich sp. z o.o.
 • Uzdrowisko Goczałkowice - Zdrój sp. z o.o.
 • Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. J. Ziętka sp. z o.o. w Ustroniu
 • Beskidzki Zespół Leczniczo - Rehabilitacyjny Szpital Opieki Długoterminowej w Jaworzu
 • Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu
 • „Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. J. Ziętka w Tarnowskich Górach
 • Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju
 • Śląskie Centrum Rehabilitacyjno - Uzdrowiskowe im. dr A. Szebesty w Rabce - Zdroju sp. z o.o.
 • Ośrodek Leczniczo - Rehabilitacyjny „Pałac Kamieniec" w Kamieńcu - Zbrosławicach sp. z o.o.
 • Szpital Psychiatryczny w Toszku
 • Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr E. Cyrana w Lublińcu
 • Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Gorzycach
 • Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr J. Daaba w Piekarach Śląskich
 • Szpital Kolejowy w Wilkowicach - Bystrej
 • Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka"w Istebnej.

Czytaj więcej