Czytasz: "Nie ma śląskiej medycyny bez piekarskiej urazówki"

"Nie ma śląskiej medycyny bez piekarskiej urazówki"

Nie milkną głosy oburzenia wobec informacji PO, że najlepsze śląskie szpitale mogłyby zniknąć. Posłowie PiS uspokajają: To nieprawda!

- Nie ma śląskiej medycyny bez piekarskiej "urazówki" - powiedział specjalnie dla Silesion.pl Jerzy Polaczek, poseł PiS w nawiązaniu do wczorajszej konferencji prasowej posłanek PO Ewy Kołodziej i Lidii Gądek.

Posłanki Platformy poinformowały dziennikarzy, że w sieci szpitali, szykowanej przez ministra zdrowia może nie znaleźć się 21 szpitali ze Śląska, w tym tak znanych jak piekarska "urazówka" czy siemianowicka "oparzeniówka.

- Opowiadanie o tym, że najlepsze szpitale w Polsce takie jak piekarska "urazówka" czy siemianowicka "oparzeniówka" zostaną zlikwidowane to przejaw skrajnej nieodpowiedzialności i kompromitacja dla polityka. Zapewniam, że piekarski szpital będzie miał na przyszly rok kontrakt i znajdzie się w planowanej sieci szpitali - powiedział nam poseł Polaczek.

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi w sprawie tzw. sieci szpitali, która ma funkcjonować od połowy przyszłego roku, stosowne oświadczenie wydał także śląski oddzial NFZ.

"Należy podkreślić, że ustawa wprowadzająca takie rozwiązanie jest dopiero projektem, który obecnie jest na etapie szerokich konsultacji społecznych" - czytamy.

"Projekt ustawy zakłada wprowadzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (wyżej wymieniona sieć szpitali), mającego zapewnić pacjentom ciągłość i kompleksowość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego (w tym chemioterapii). PSZ obejmie również świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowane w przychodniach przyszpitalnych oraz świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Projekt ustawy przewiduje również, że dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ może, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, zakwalifikować do systemu zabezpieczenia szpital, który nie kwalifikuje się do sieci "z automatu", w przypadku stwierdzenia, iż jest on niezbędny dla właściwego zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

- Reforma zmiata z powierzchni ziemi tak naprawdę blisko 160 szpitali w kraju. Mamy nadzieję, że minister zdrowia zreflektuje się i wycofa z planów, które wprowadziłyby chaos w ochronie zdrowia - podkreślała poseł Ewa Kołodziej podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przed Katowickim Centrum Onkologii.

Planowana przez ministra Radziwiłła reforma systemu ochrony zdrowia przewiduje, że finansowanie z publicznych środków będą miały tylko placówki, które znajdą się w sieci. 30 listopada temat ten był przedmiotem analiz podczas sejmowej Komisji Zdrowia. Wśród dyrektorów szpitali i przychodni specjalistycznych w kraju podniósł się bunt.

Czekamy na informacje w tej sprawie z Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj więcej