Czytasz: Liczymy ptaki!
Gile, kawki, gawrony, szpaki i krzyżówki. W parkach można zobaczyć nawet 30 różnych gatunków ptaków. Chcecie je policzyć?
Ptaki można obserwować przez lornetkę.

Ptakoliczenie odbywa się od 13 lat i organizuje je Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zaczęło się w Wielkiej Brytanii, gdzie hobby zwane „birdwatching” jest bardzo popularne. Potem się przeniosło na polski grunt. Polega to na tym, że można samodzielnie, bądź w grupie zorganizowanej, poobserwować ptaki. Robi się listę zaobserwowanych gatunków i wysyła ją do OTOPu. Tam tworzy się zestawienia z każdego roku. Można prześledzić i porównać, jakich ptaków było najwięcej rok temu, a jakich dekadę wcześniej. Najczęściej króluje kaczka krzyżówka, bo ptakoliczenia organizuje się w parkach, w których są oczka wodne, stawy czy jeziorka.

Dlaczego liczymy zimą?

Taka akcja organizowana jest raz w roku, zazwyczaj w ostatni weekend stycznia. Liczone są ptaki, które mieszkają blisko siedzib ludzkich, czyli w parkach, w skwerach, w okolicach karmników.

- Zima to jest ciekawy czas, bo wtedy ptaki są bliżej nas, bliżej ludzkich siedzib i korzystają z dokarmiania. Zbijają się w stada, więc łatwiej je wypatrzeć. No i nie ma liści, więc obserwacja też jest łatwiejsza – mówi Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Wprawdzie część ptaków opuszcza nasz kraj na zimę, ale też całkiem sporo przylatuje do nas. Najczęściej z regionów, w których jest zimniej niż w Polsce, czyli z Syberii i Skandynawii.

Jak wygląda ptakoliczenie?

Jest przewodnik, który odpowiada za całą akcję. Wypatrujemy i zgłaszamy przewodnikowi, co widzimy. Staramy się policzyć ptaki, które są w stadzie.

- Co roku trafiają się atrakcje. Rok temu w Bytomiu znaleźliśmy kaczkę karolinkę. To nie jest gatunek rodzimy, więc nie cieszy tak bardzo. Istnieje obawa, że gatunki obce wyprą nasze rodzime ptaki. Ale karolinka nie jest inwazyjna, a za to piękna - dodaje Sokół.

Gdzie poobserwujemy?

Ok. 80 otwartych spacerów ornitologicznych odbędzie się w najbliższy weekend na terenie całej Polski. Przewodnicy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków tym razem zwrócą uwagę na gila, który zimą – w poszukiwaniu pożywienia – odwiedza miasta. W naszym regionie można pójść na spacer w Piekarach Śląskich. W sobotę o godz. 9.30 odbędzie się prelekcja w kinie Zacisze. Godzinę później wycieczka ruszy na Kalwarię. W niedzielę o godz. 9.30 będą liczyć ptaki w dolinie Brynicy w Kamieniu. Ptakoliczenie odbędzie się też w Parku Miejskim im. F. Kachla w Bytomiu.

Podobną imprezą są Europejskie Dni Ptaków, organizowane jesienią. Wtedy obserwuje się ptaki migrujące i można znaleźć różne ciekawe gatunki, które lada moment opuszczą nasz kraj w poszukiwaniu ciepła. Mamy też akcję Spring Alive, w której wypatruje się ptaki zwiastujące wiosnę jak bocian czy jerzyk.

Czytaj więcej