Czytasz: Lewandowscy i Agata Kornhauser-Duda zapraszają na Śląsk!

Lewandowscy i Agata Kornhauser-Duda zapraszają na Śląsk!

00:28
Katowice, Chorzów i Mikołów areną zmagań wyjątkowych sportowców.

Olimpiady Specjalne świętują 50-lecie i w ramach kampanii #GrajmyRazem zapraszają kibiców na wyjątkowe sportowe wydarzenie dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie zostało objęte patronatem Agaty Kornhauser-Dudy. Ambasadorami olimpiady są m.in. Anna Lewandowska, Zygmunt Chajzer i Kuba Wesołowski. Do kibicowania zachęca Robert Lewandowski.

9 czerwca na Śląsku ruszają XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. Ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. To największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych oraz społecznych imprez w tym roku w Polsce.

Igrzyska potrwają od 9 do 12 czerwca 2018 r. Rozpoczną się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (5 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling), kortach Sport Park Budowlani (tenis ziemny) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy.

- To bardzo ważne wydarzenie dla zawodników. Spośród medalistów Igrzysk będą losowani członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019. 64 sportowców z Polski wyjedzie w marcu 2019r. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by zdobywać medale dla Polski. Tak daleko niewielu kibiców z naszego kraju dojedzie, ale na Stadion Śląski jest znacznie bliżej. Zobaczcie wspaniały wysiłek sportowców z niepełnosprawnością intelektualną - zachęca Dariusz Wosz, Dyrektor Igrzysk.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W 2018 roku światowy ruch Olimpiad Specjalnych obchodzi 50-lecie swojego istnienia.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki,  Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

Czytaj więcej