Czytasz: Leonidy na niebie. Kiedy oglądać?

Leonidy na niebie. Kiedy oglądać?

Meteory należące tego roju są rekordzistami pod względem prędkości z jaką wpadają w ziemską atmosferę.

Deszcz meteorytów? Październik 2017 będzie miał aż 3! Kiedy?

Leonidy na niebie już w listopadzie

W nocy z 17-go na 18-ty listopada przypada maksimum roju Leonidów. Radiantu, czyli punktu, w którym będą pojawiać się meteory należy wypatrywać w konstelacji Lwa, nieco powyżej gwiazdy Gamma Leonis (Algieba). Leonidy są pozostałością po komecie 55P/Tempel-Tuttle, która zbliża się do Słońca co 33 lata i po raz kolejny odwiedzi nas w 2031 roku.

Leonidy - rekordziści prędkości

Meteory należące do tego roju są rekordzistami pod względem prędkości z jaką wpadają w ziemską atmosferę. Leonidy pędzą wielokrotnie szybciej niż pociski karabinowe – ponad 72 kilometry na sekundę. Co roku nasza planeta zderza się aż z 13 tonami Leonidów. Największe okruchy materii mają średnicę 10 milimetrów (małych orzechów laskowych) i ważą około 1 grama - to właśnie one pozostawiają na niebie najpiękniejsze ślady.

Obserwację Leonidów będzie można rozpocząć późnym wieczorem. Możemy wtedy zauważyć do 30 obiektów na godzinę. W 1966 roku aktywność tego roju oszacowano aż na 140 tysięcy meteorów na godzinę. Za 15 lat, gdy kometa zbliży się do Słońca możemy spodziewać się kolejnego spektakularnego zjawiska.

Czytaj więcej