Czytasz: Lekarze krytykują ministra Radziwiłła

Lekarze krytykują ministra Radziwiłła

Naczelna Rada Lekarska przeciw ustawie o sieci szpitali. Dlaczego?

 - Szpitale, które nie znajdą się w sieci, w sposób szczególny będą musiały zabiegać o środki i tylko o te, które zostaną po tym, jak większość środków skonsumują szpitale publiczne. Mam nadzieję, że te zmiany uda się złagodzić, bo ostatecznym celem jest przecież pacjent - stwierdził Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, która skrytykowała projekt o sieci szpitali.

Według doniesień mediów, Rada Ministrów póki co cofnęła projekt ustawy o sieci szpitali ministra Radziwiłła i zajmie się nią najpierw Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Wygląda na to, że w rządzie wciąż są wątpliwości do propozycji przygotowanej przez resort zdrowia.

Emocje budzą m.in. skomplikowane kryteria, stworzone dla finansowania szpitali w nowym kształcie. Ustawa ministra Radziwiłła wykluczała m.in. podmioty prywatne i nowo utworzone, a wiele działających dziś szpitali publicznych musiałoby zamykać ważne oddziały.

Na pytanie Silesionu, czy minister słucha głosu lekarzy w tej sprawie Maciej Hamankiewicz odpowiedział:

- W tej chwili raczej reprezentuje jedną z partii politycznych, jest senatorem PiS. Postulaty samorządu lekarskiego są inne niż projekty ministra Radziwiłła. Mamy nadzieje, że chociaż zechce je przeczytać - dodał Maciej Hamankiewicz.

Naczelna Rada Lekarska podkreśliła, że tak radykalna zmiana zasad finansowania świadczeń oraz organizacji opieki szpitalnej, opieki specjalistycznej oraz nocnej i świątecznej pomocy, doprowadzi do chaosu oraz zmniejszenia dostępności do świadczeń.

Niezrozumiałym jest też fakt, stwierdzili lekarze z NRL, pominięcia kryteriów jakości i efektywności udzielania świadczeń, co zdecydowanie osłabi konkurencyjność podmiotów. 

Dotychczasowe próby modyfikacji systemu ochrony zdrowia dobitnie pokazują, że brak koordynacji pomiędzy planowanymi zmianami przy braku dostatecznej ilości środków finansowych na ich wdrożenie prowadzi do realnego zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli - napisała Naczelna Rada Lekarska.

Czytaj więcej