Czytasz: Łazik z Częstochowy na pustyni w Utah
Studenci z Politechniki Częstochowskiej wśród pięciu polskich zespołów, które zakwalifikowały się do prestiżowych zawodów.

University Rover Challenge (URC) to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej. Zawody odbędą się od 1 do 3 czerwca. Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z siedmiu krajów.

fot. www.imipkm.pcz.pl i PCz Rover Team/Facebook

Łaziki będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

 W tym roku do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba chętnych: 82 zespoły z 13 krajów. Z powodu ogromnego zainteresowania liczbę uczestników zwiększono z 30 do 36 drużyn. 

5 zespołów z Polski

Z Polski zakwalifikowało się pięć zespołów: PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej oraz Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego; Raptors z Uniwersytetu Łódzkiego i Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Więcej swoich drużyn w zawodach będą miały tylko Stany Zjednoczone - aż 14 drużyn oraz Bangladesz - sześć drużyn. Pięć zespołów wysyła Kanada, cztery zespoły - Indie, a po jednym Turcja i Egipt.

PCz Rover Team 2016. Fot. Facebook

Polskie sukcesy

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
 
W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej.

W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj więcej