Czytasz: Laury trafiły w ręce wybitnych Ślązaków

Laury trafiły w ręce wybitnych Ślązaków

Jubileusz 25-lecia Laurów Umiejętności i Kompetencji.

W czwartek w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się 25. Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. Główną gwiazdą gali był pochodzący z Czechowic-Dziedzic Piotr Beczała, światowej sławy tenor, Laureat Kryształowego Lauru z Diamentem 2016.

Ściągnięcie Beczały do Katowic trwało trzy lata, wszystko przez napięty terminarz artysty.

- Zawsze jestem szczęśliwy, kiedy mogę wystąpić w Polsce, szczególnie w Katowicach, spędziłem tutaj kilka lat na studiach - mówi Beczała. - Laur Umiejętności i Kompetencji pasuje do mojego zawodu, bo właśnie bez umiejętności i kompetencji nie da się być śpiewakiem operowym - dodaje.

Beczała w czwartek otrzymał jeszcze jedną nagrodę. „Czechosławy” jak sama nazwa wskazuje, przyznawana jest znanym osobom pochodzącym z Czechowic-Dziedzic, które promują miasto w Polsce i na świecie.

Na uhonorowanie Beczały szczególnie liczył Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej i przewodniczący Kapituły Laurów Umiejętności i Kompetencji. Donocik tak samo jak światowej sławy śpiewak pochodzi z Czechowic-Dziedzic, ale to nie jedyny powód.

- Zależało mi żeby pokazać ludziom postać pana Piotra Beczały, robi  niesamowitą karierę na świecie, a u nas nie wszyscy go jeszcze znają - wyjaśnia Donocik.

Krzysztof Zanussi, wybitny polski reżyser, Laureat Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji 2001 przyznał, że bardzo by chciał, żeby kompetencje i umiejętności były przywiązane do kultury i stały się wyznacznikami jej wartości.

Wśród tegorocznych wyróżnionych znalazł się m.in. Arcybiskup Wiktor Skworc, dostał Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Laureatem Kryształowego Diamentu 2016 został natomiast Biskup Senior Kościoła Ewangelico-Augsburskiego Jan Szarek.

W sumie na gali wręczono 29 Diamentowych Laurów Umiejętności i Kompetencji, pięć nagród „Orzeł Piastów Śląskich”, sześć Kryształowych Laurów z Diamentami, 48 Kryształowych Laurów Umiejętności i Kompetencji i 133 Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji.

Czytaj więcej