Czytasz: Lato w Kato...
00:28
Jak mieszkańcy miasta radzą sobie z upałami?

Katowiczanie zgodnie przyznają, że tego lata, tak gorąco jeszcze nie było. Szukają cienia, wody, lub... klimatyzacji. Częściej niż zwykle zaglądają do katowickich galerii handlowych. Jednak i takie rozwiązanie może okazać się niebezpieczne. Zgodnie z zaleceniami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nagłe wyjście z klimatyzowanych pomieszczeń na zewnątrz może spowodować szok termiczny.

Jak wynika z materiałów opracowanych przez RCB, odnotowywane w centrum miasta temperatury zagrażają życiu. Temperatura w cieniu doszła do 36 stopni. Przy tej temperaturze bardzo intensywnie zaczyna pracować nasz system termoregulacji. Przy 38 stopniach dochodzi do wysychania gruczołów potowych. 39 stopni, to już groźba udaru. 41 stopni zagraża zdrowiu i życiu. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci.

Sprzed urzędu miasta zniknęła bramownica zraszająca okolicę wodną mgiełką. W jej miejscu stanęła dużo lepiej wyglądająca wieża. Problem jednak w tym, że nie działa. Bez problemów funkcjonują za to fontanny i sztuczna Rawa. I to tam gromadzą się mieszkańcy Katowic.

Przed południem prezydent miasta Marcin Krupa wraz z przedszkolakami otworzył pierwszy wodny park zabaw. 

- Tego typu obiektów jak wodny plac zabaw ciagle jest za mało. Nie tylko w naszym mieście. To jest dla nas bardzo ważne, żeby dzieciaki się czuły bardzo dobrze w przestrzeni naszego miasta


>> ROZEŚMIANA KATOWICKA DOLINA! <<


Czytaj więcej