Silesion.PL

serwis informacyjny

lato 2021: Weekend nad morzem Uważaj! GITD postawiło już nowy fotoradar!

Weekend nad morzem Uwazaj GITD postawilo juz nowy fotoradar

Weekend nad morzem Uwazaj GITD postawilo juz nowy fotoradar

Wyjeżdżasz nad morze? Uważaj, by nie wrócić z niechcianą pocztówką z wakacji! Zdjęcie z fotoradaru nie należy do pamiątek, które chcesz przywieźć do domu, po urlopie. Zwłaszcza, że uśmiechu na nim nie znajdziemy. Nie psuj sobie wakacji i sprawdź, gdzie pojawił się nowy fotoradar!

GITD nie próżnuje i aktywnie realizuje projekt uruchomienia nowych radarów w całym kraju. Pierwszy z nich działa już od 12 czerwca i to na bardzo popularnej trasie, którą przejeżdża duża część urlopowiczów. Uniknij mandatu i sprawdź, gdzie uważać na nowy punkt kontroli prędkości!

Nowy fotoradar już wita kierowców

Od soboty urlopowicze, którzy zmierzają w kierunku piaszczystych plaży województwa pomorskiego, mogą spotkać na Drodze Krajowej nr 6 w Sianowie nowy stacjonarny punkt pomiaru prędkości. To pierwszy fotoradar, który został zakupiony przez GITD w ramach projektu rozbudowy systemu fotoradarowego.

  • Taka niespodzianka może słono kosztować. Jednak musimy pamiętać, że nowe fotoradary poprawiają bezpieczeństwo na drogach. Zwłaszcza w trakcie sezonu wakacyjnego, w którym ruch drogowy jest znacznie większy. – informuje Julia Langa, Yanosik. – Ponad 80% kierowców Yanosika, przy miernikach prędkości jedzie o 20 – 30km/h wolniej, niż wymagają tego obowiązujące na kontrolowanym odcinku ograniczenia – dodaje.

Sianowo nie zostało wybrane przez przypadek. Wg analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, opracowanej przez Instytut Transportu Samochodowego, na tym odcinku już nie raz doszło do wielu zdarzeń drogowych. A w jego pobliżu nie ma żadnych urządzeń, które nadzorują ruch kierujących.

Większy tłum w trasie, niż na Krupówkach!

Od początku czerwca drogą krajową nr 6 przez Sianowo przejechało już 30 830 kierowców. A to dopiero początek sezonu wakacyjnych wojaży! Od momentu zamontowania nowego fotoradaru Yanosik odnotował już 6 064 pojazdów na odcinku z nowym fotoradarem. Ta liczba z pewnością wzrośnie co najmniej 3-krotnie, w miarę upływu letnich miesięcy.

Bieżący monitoring trasy znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Korzystając z nawigacji możesz również zasięgać informacji o drodze, którą jedziesz. W Yanosiku sprawdzisz aktualne rozmieszczenie fotoradarów, a także otrzymasz informacje o utrudnieniach na drodze. Pozwoli Ci to na szybsze podejmowanie decyzji, np.: jeśli Twoja trasa jest zakorkowana i znalezienie alternatywnej drogi do celu.

Niechciana dziura w budżecie wakacyjnym

Przypominamy, że ograniczenie prędkości na DK6 to 100 km/h. A zdjęcie z fotoradaru wiąże się z mandatem, który może mocno nadwyrężyć budżet wakacyjny oraz z punktami karnymi, których nikt nie lubi zbierać. O jakich kwotach mowa?

Za przekroczenie prędkości:

  • do 10 km/h – mandat 50 zł i 0 punktów karnych,
  • < 11 km/h – 20 km/h – mandat 50 – 100 zł, 2 pkt karne
  • < 21 km/h – 30 km/h – mandat 100 – 200 zł, 4 pkt karne
  • < 31 km/h – 40 km/h – mandat 200 – 300 zł, 6 pkt karnych
  • < 41 km/h – 50 km/h – mandat 300 – 400 zł, 8 pkt karnych
  • < 50 km/h – mandat 400 – 500 zł, 10 pkt karnych

GITD ostrzega, że to nie koniec!

W kolejce na uruchomienie czeka wciąż 26 stacjonarnych urządzeń kontrolujących prędkość, które zostały zakupione w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”.

Według założeń projektu, w kraju pojawi się 358 nowych urządzeń rejestrujących. Wśród nich 100 urządzeń pojawi się w nowych lokalizacjach, w tym: 39 urządzeń odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 fotoradarów, 30 urządzeń monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 rejestratorów monitorujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych, 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w miejscach niebezpiecznych. Dodatkowo 247 urządzeń zostanie zainstalowanych w dotychczasowych lokalizacjach.

Nowe fotoradary pojawią się jeszcze w 14 województwach. Największa ilość zostanie zamontowana na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Planowane uruchomienie wszystkich urządzeń ma nastąpić do końca lutego 2022 roku. Całość jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w oparciu o „Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.

W sezonie letnim znacznie łatwiej o zdjęcie z fotoradaru i mandat za przekroczenie prędkości. Zwłaszcza na nowych, nieznanych trasach, którymi jedziemy na upragniony urlop. Uniknij niechcianej pamiątki z wakacji i zabierz w trasę Yanosika, który ostrzeże Cię nawet przed świeżo uruchomionymi fotoradarami!

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024