Czytasz: Dziczyznę z Lasów Państwowych kupisz w... Katowicach!

Dziczyznę z Lasów Państwowych kupisz w... Katowicach!

Nie będzie to jedyny taki sklep. Lasy Państwowe myślą o ogólnopolskiej sieci.

A skąd pomysł na takie przedsięwzięcie?

- Idea jest prosta. Znaczna część dziczyzny pozyskanej w Polsce wywożona jest w skórze do zakładów przetwórczych za granicą, głównie w Europie Zachodniej, po czym wraca do nas w postaci przetworzonej – o wiele droższej. Stąd tak kolosalne często różnice ceny dziczyzny w skupie i w sklepie - wyjaśnia Alina Malinowska z biura prasowego Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe (LP) chcą zmienić – w zakresie swoich możliwości - model przetwarzania dziczyzny, która pozyskiwana jest w należących do nich Ośrodkach Hodowli Zwierzyny, tak, by większa część tego mięsa była przerabiana na miejscu, przez rodzimych przetwórców, i trafiała szybciej do klienta, bez łańcuszka podrażających nadmiernie końcową cenę pośredników.

- Chcemy w pilotażowej fazie projektu stworzyć punkty sprzedaży dziczyzny i płodów runa leśnego na terenie 11 naszych ośrodków hodowli zwierzyny, w 2 gospodarstwach rybackich i 4 sklepów w miastach. Rozszerzenie liczby odbiorców końcowych (restauracje, lokalne przetwórstwo, samozatrudnienie, osoby fizyczne) może odbywać się poprzez sprzedaż bezpośrednią tusz w skórze po ich wychłodzeniu i weterynaryjnym przebadaniu, a być może w dalszej perspektywie poprzez sprzedaż mięsa po wstępnej obróbce i jego próżniowym zapakowaniu - tłumaczy rzeczniczka.

Sklep z dziczyzną w Katowicach

LP planują otwarcie pierwszego sklepu w Warszawie za około dwa miesiące, po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności i dostosowaniu pomieszczeń do prowadzenia tego rodzaju działalności. Autorem pomysłu jest Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

- Olsztyn, Katowice i Radom. Te trzy miasta są siedzibami tych spośród 17 dyrekcji regionalnych LP, które uczestniczą w projekcie „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów”. Jednym z przedsięwzięć planowanych do realizacji w jego ramach jest promocja żywności i jej udostępnienie klientom w sklepach lub np. wydzielonych stoiskach w centrach handlowych, lub supermarketach - mówi Malinowska.

LP podkreślają, że tych kilka sklepów ma pełnić przede wszystkim rolę „poligonu doświadczalnego” dla szczegółowych rozwiązań różnych działań w ramach projektu i rolę promocyjną dla zdrowej, ekologicznej żywności z polskich lasów, to jest ich główne zadanie.

- Nie ma mowy o tworzeniu wielkiej sieci sklepów w najbliższej przyszłości, nie traktujemy też tego elementu projektu jako działalność czysto biznesową, raczej misyjną - podkreśla rzeczniczka.

Z organizacyjnego punktu widzenia, sklepy będą obsługiwane przez istniejące w strukturach LP wyspecjalizowane zakłady.

- Warto zaznaczyć, że otwarcie pierwszych punktów będzie miało charakter pilotażu, podczas którego wypracowany zostanie docelowy model funkcjonowania tego typu placówek. Głównym założeniem jest, aby w asortymencie sklepów znalazły się przede wszystkim produkty pochodzące od lokalnych przetwórców dziczyzny i płodów runa leśnego – dodaje Malinowska.

A LP mają skąd brać takie produkty. W obwodach łowieckich zarządzanych przez LP pozyskuje się rocznie ok. 2,2 tys. ton zwierzyny.

- Zakładamy, że będzie ona sprzedawana do lokalnych przetwórni w postaci całych tusz. Zakup nieprzetworzonych tusz lub ich części będzie możliwy także przez klientów indywidualnych – mówi rzecznik prasowy LP.

Poza dziczyzną asortyment będzie poszerzany o przetwory z płodów runa leśnego (jagody, borówki, grzyby itp.), a także miody pochodzące z leśnych pasiek (dotyczy to zarówno pasiek, które posiada też wielu leśników, jak i leśnych barci, odtwarzanych w ramach projektu przywracania tradycyjnego bartnictwa, jaki prowadzą LP) oraz ryby z gospodarstw rybackich LP (np. trzy główne produkują rocznie 1,1 tys. ton karpia).

Lasy Państwowe chcą promować przede wszystkim lokalnych przetwórców zarówno dziczyzny, jak i płodów runa leśnego. Dlatego chcą także udostępnić leśne parkingi dla przydrożnych sprzedawców.

Jak tłumaczy Alina Malinowska, działanie to ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa sprzedających i kupujących. - Przewidujemy także możliwość skupu towaru, który będzie mógł zostać przetworzony – dodaje.

Czytaj więcej