Czytasz: "Las dla zwierząt, nie dla myśliwych". Manifestacja przeciw odstrzałowi dzików [ZDJĘCIA]

"Las dla zwierząt, nie dla myśliwych". Manifestacja przeciw odstrzałowi dzików [ZDJĘCIA]

Około 100 osób przyszło pikietować przeciwko odstrzałowi dzików.

W czwartkowy wieczór przed Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zorganizowano manifestację przeciw masowemu odstrzałowi dzika. Organizatorem pikiety była grupa "Śląsk przeciw myśliwym".

Na manifestację przybyło około 100 osób. Wiele z nich miało mniej lub bardziej krzykliwe transparenty. Uzbierała się spora grupa osób, która ubrała na twarz maskę dzika.

Organizatorki odczytały w całości list otwarty ponad 500 naukowców do premiera Mateusza Morawieckiego. Uczeni w swoim liście jasno wykazują, że odstrzał dzika przyczyni się do większej zachorowalności na ASF, co jest naturalnym efektem pojawienia się dużej ilości zakażonej krwi w biosferze. Naukowcy wskazują, że należy natychmiast zatrzymać akcję odstrzalu zwierząt i wybrać drogę bioasekuracji.

Zobacz zdjęcia:


Do głosu zostali dopuszczeni uczestnicy protestu. Wskazywali oni na odpowiedzialność myśliwych za wzrost zakażeń ASF - przyczynia się do tego m.in. nieodkażanie ubrań i butów po polowaniach. Protestujący postulowali też, aby skupić się na działaniach edukacyjnych. Padło też hasło nieposłuszeństwa obywatelskiego w postaci przeszkadzania myśliwym w polowaniach. Każde większe polowanie musi być zgłoszone na 14 dni przed terminem. Informacje o nich można zdobyć w urzędach miasta czy gminy.

Redukcja populacji ma rozpocząć się 12 stycznia i zostanie przeprowadzona w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań. Skutkiem może być wyeliminowanie populacji dzika w Polsce.

Skąd decyzja o odstrzale dzika? Wynika to z próby walki z afrykańskim pomorem świń (African Swine Fever). Choroba przywędrowała do Polski ze wschodu. Zarażone zwierzęta umierają w ciągu kilku dni. Naukowcy wskazują, że ta metoda może przyczynić się do wzrostu zachorowań na ASF. Ponadto liczne, nieetyczne zachowania człowieka, takie jak grzebanie martwych zwierząt, czy też handel nielegalnymi świniami, oraz przenoszenie przez myśliwych zarazków na elementach ubioru przyczyniają się do wzrostu zachorowalności.