Czytasz: Lampion adwentowy. Jak zrobić lampion na roraty?

Lampion adwentowy. Jak zrobić lampion na roraty?

W Kościele katolickim rozpoczął się adwent. A skoro adwent to roraty, które nie mogą się obyć bez lampionów. Jak je zrobić?
Lampion adwentowy z gałęzi brzozowych
Lampion na roraty
Pomysłowy lampion na roraty z gałęzi

W Kościele katolickim rozpoczął się adwent - czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. W świątyniach odprawiana jest poranna msza św., tzw. roraty, na które wierni idą z lampionami. Ile kosztuje lampion na roraty? A może lepiej zrobić samemu?

Jak zrobić lampion na roraty?
 

Lampion adwentowy, czyli lampion na roraty to lampion, który dzieci zabierają ze sobą do świątyni na msze roratnie. Lampion przygotowuje się własnoręcznie, najczęściej z brystolu lub kartonu. Ma formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Lampion na roraty we wnętrzu ma umieszczoną świecę.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Adwencie

Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion na roraty jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. (Mt 25, 1-13).

Gdzie kupić lampion na roraty?

W sieci jest wiele stron, na których można kupić lampiony adwentowe. Sklepy z dewocjonaliami oferują lampiony roratnie już za kilkanaście złotych (cena bez przesyłki). Sklepowe lampiony adwentowe mają najczęściej w środku lampkę na baterię i są zasilane "paluszkami". Spotkać możemy lampiony roratnie z tworzywa sztucznego, drewnianej sklejki, a nawet kartonu.

Lampiony roratnie w wielu fantazyjnych kształtach i kolorach można także nabyć w popularnych serwisach aukcyjnych online. Na Allegro ceny lampionów adwentowych rozpoczynają się od kilku złotych (bez przesyłki), a dochodzą do stu złotych. Najdroższy lampion na roraty jaki znaleźliśmy jest podświetlany diodą LED do złudzenia imitującą płomień świecy. Droższy niż konstrukcje plastikowe czy drewniane jest także metalowy lampion na roraty.

Jak zrobić lampion adwentowy własnoręcznie? [TUTORIAL]

Kupiony lampion na roraty może być efektowny, ale nic nie zastąpi własnej pracy. Własnoręcznie wykonany lampion roratni sprawi, że możemy być niemal pewni, że nikt nie będzi miał takiego samego. A dodatkowo, jeśli mamy zdolności manualne, może się okazać, że będzie dużo ładniejszy niż sklepowy lampion adwentowy.

Jak zrobić lampion? Starsi z pewnością pamiętają legendarne "Zrób to sam" z nie mniej kultowym Adamem Słodowym w roli prowadzącego. Zobaczcie jego sposoby na lampiony:

Lampion adwentowy - szablony do wydrukowania

Innym sposobem na lampion na roraty jest wydrukowanie gotowego szablonu lampionu adwentowego. W sieci można znaleźć i takie. Zobaczcie przykłady szablonów lampionów roratnich do druku:

Jak zrobić lampion na roraty ze słoika? 

Czytaj więcej