Czytasz: Bez darmowej komunikacji w czasie smogu

Bez darmowej komunikacji w czasie smogu

Przewodniczący KZK GOP: Gdybyśmy mieli jutro wprowadzić darmową komunikację, to nie bylibyśmy poważni. Może na przyszłość takie rozwiązania będą .

Podczas wtorkowego zgromadzenia KZK GOP uchwalono budżet na ten rok. To, co jednak bardziej interesuje pasażerów to temat wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej w dniach przekroczenia norm jakości powietrza, czyli tzw. "smogu". O tym też rozmawiano....

Urbańczyk: opracujemy rozwiązania na wypadek smogu

Przewodniczący Roman Urbańczyk tłumaczył uczestnikom spotkania, że Zarząd zobligował go do przygotowania analizy przy jakich ewentualnie warunkach mogłaby zostać wprowadzona darmowa komunikacja. To nie jest takie proste dodał.

- Mamy teren zdecydowanie większy niż Warszawa, różne miejsca, ale przygotujemy takie zasady. Według prognoz do czwartku ma się "problem" zakończyć. Gdybyśmy mieli jutro wprowadzić darmową komunikację, to byśmy nie byli poważni, ale na przyszłość takie rozwiązania zostaną przygotowane - mówił do członków zgromadzenia Roman Urbańczyk.

Frankiewicz: wydawanie pieniędzy w taki sposób byłoBy głupie

Głos w sprawie zabrał prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, który podkreślił, że wypowiedź Urbańczyka nie powinna być wiążąca, a sprawę należałoby przeanalizować i przedyskutować.

- To nie jest mądre ani uzasadnione. Wpływ takiego ruchu na stężenie groźnych pyłów, jest w świetle badań w zasadzie niezauważalny - mówił Zygmunt Frankiewicz .- Dla jednego większego miasta darmowa komunikacja to koszt około 100 tysięcy dziennie. Te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na likwidację 25 kominów.

Prezydent Gliwic dodał również, że jego zdaniem pomysł jest mocno populistyczny i po prostu głupi. Priorytetem w jego opinii powinna być walka z niską emisją.

Chęciński: darmowa komunikacja najlepszą formą promocji

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, członek zarządu KZK GOP zgłosił pomysł wprowadzenia darmowej komunikacji. Podczas spotkania powiedział wprost, że gdyby to od niego zależało to po Sosnowcu już jeździłoby się za darmo.

- To jest forma promocji zdecydowanie lepsza od wykupywania w gazetach reklamy karty ŚKUP - mówił Chęciński. - Nawet jeżeli ktoś przesiadłby się na jeden dzień z samochodu do autobusu, to zauważyłby, że nie jest tak jak kiedyś, i że to się to opłaca.

Prezydent Sosnowca zgodził się z Frankiewiczem w kwestii przygotowania procedur dotyczących w sytuacji smogu wprowadzenia ograniczenia ruchu samochodów prywatnych, szczególnie w centrach miast. W sposób jednoznaczny opowiedział się za szybkimi pracami nad opracowaniem zasad wprowadzania darmowej komunikacji w regionie. "Zadecyduje większość" - dodał na koniec.

Większość zdecydowała na NIE. 

W poniedziałek w Rybniku wprowadzono darmową komunikację na terenie miasta. Decyzją samorządu dzieci zostały zwolnione z obowiązku szkolnego. Rybnik, podobnie jak Jaworzno i Tychy znajdują się poza KZK GOP-em.

Czytaj więcej