Czytasz: Kwietniowy rekord zimna
Atak zimy w woj. śląskim. A na Słowacji stan klęski żywiołowej.

Kwietniowy rekord zimna

Meteorolodzy zapewniają, że śnieg w kwietniu to żadna anomalia. Trudno nam jednak przyjąć do wiadomości to naukowe wytłumaczenie przed zbliżającą się majówką i zmęczeniem po zimie. Na północy naszego regionu sceneria iście styczniowa. 

U naszych południowych sasiadów śnieżyce sparaliżowały ruch na drogach. Główne trasy na Słowacji są nieprzejezdne. Podobna sytuacja jest w Czechach. Portal Bielskie Drogi publikuje zdjęcia naszych kirówców, którzy utknęli w korkach na drogach po słowackiej stronie. Wprowadzono tam stan klęski żywiołowej. Kierowcy, którzy stoją w korkach otrzymują ciepłą herbatę i prowiant od strażaków i policjantów.

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne za południową granicą Polski, pociągi kursujące z kierunku m.in. Węgier i Czech odnotowały dzisiaj opóźnienie sięgające kilkadziesiąt minut. Największe z nich, ponad 70 min. na wjeździe do Polski, odnotował skład EIC Sobieski. Obecnie sytuacja się stabilizuje. Składy PKP Intercity w kierunku południowym kursują planowo. Pasażerowie pociągów PKP Intercity mogą otrzymać rekompensatę za opóźnienie - 25% ceny biletu, gdy skład notuje opóźnienie od 60 minut do 119 minut lub 50% ceny biletu przy opóźnieniach powyżej 120 minut.

Prognoza pogody na Piątek i Sobotę

W piątek na większe przejaśnienia nie ma szans. Będzie cieplej, ale pochmurno. Deszcz, a w górach deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 6 st., 9 st. na północnym wschodzie do 12 st. miejscami na Dolnym Śląsku i na zachodnim wybrzeżu. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na wybrzeżu w porywach do 80 km/h, zachodni.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże, opady deszczu, na Podhalu opady deszczu ze śniegiem, wysoko w górach opady śniegu. Temperatura minimalna od 1 st. miejscami na północnym wschodzie do 5 st. na południu i wybrzeżu, na południowym wschodzie do 6 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na północy w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu do 80 km/h, wysoko w górach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, wysoko w górach śniegu. Opady śniegu możliwe również na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna od 5 st. do 10 st. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, porywisty, na krańcach północnych w porywach do 70 km/h, wysoko w górach do 90 km/h, zachodni i północno-zachodni.

 

Zdjęcia pochodzą z https://www.facebook.com/bielskiedrogi/?fref=ts

Czytaj więcej