Czytasz: Kwalifikacja wojskowa: nie ma się czego obawiać?

Kwalifikacja wojskowa: nie ma się czego obawiać?

01:30
Przed komisjami lekarskimi w całym kraju stawią się młodzi mężczyźni z rocznika podstawowego i nieliczne panie.

Sprawdziliśmy, jakie nastroje panują wśród młodzieńców w gliwickiej Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Stresu i tremy przed komisją wprawdzie nie ma, ale panowie z Knurowa nie mają jeszcze sprecyzowanych planów na swoje życie. Po maturze może studia, a później własna działalność gospodarcza. Jaka? Nie wiadomo.

Kwalifikacja wojskowa w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gliwicach.

Na kilkunastoosobową grupę młodzieńców z Knurowa, która miała się stawić na godz. 11:00 w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gliwicach, co najmniej dwie osoby są zainteresowane związaniem swojej przyszłości z wojskiem. Powód? Zainteresowania i “pewna robota”. O służbie ojczyźnie raczej nikt sam od siebie nie mówi.

Dlaczego młodzi ludzie chcą iść do wojska?

Dobry PR wojsku robią klasy mundurowe. W każdym większym mieście jest przynajmniej jedna taka klasa. Później, jak przyznaje komendant ppłk. Roman Nowogrodzki, często absolwenci takich klas zgłaszają się do wojska.

- Adrenalina i chęć przeszkolenia. To główne motywacje osób, które chcą z nami zostać - stwierdza ppłk dypl. Roman Nowogrodzki. - Patrząc na tych młodych ludzi, czekających na komisję, widzę siebie z 1980 roku. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że kiedyś będę po tej drugiej stronie.

Zawód? Żołnierz! Jak nim zostać?

WKU jest trochę jak pośredniak, a kwalifikacja wojskowa to taka rozmowa kwalifikacyjna. Nie chodzi tylko o zdrowie, ale też zainteresowania i hobby. Te mogą pomóc wyróżnić się w tłumie. Kurs nurkowania, spadochronowy albo wspinaczka górska - to w przyszłości może pomóc w dostaniu się do jednostek specjalnych.

- Badamy, ale też słuchamy i pytamy, czym interesuje się chłopak albo dziewczyna - mówi ppłk dypl. Nowogrodzki. - Zależy nam na tym, aby pozyskać tych, którzy są chętni. Chodzi też o zbadanie, jakimi predyspozycjami dysponują i do jakich jednostek ewentualnie moglibyśmy ich skierować.

KWALIFIKACJA WOJSKOWA POTRWA DO 28 KWIETNIA 2017 R.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa dotyczy mężczyzn urodzonych w 1998 roku (tzw. rocznik podstawowy), mężczyzn urodzonych w latach 1993-1997, którzy nie posiadają określonej kategorii wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1996-1997, które wcześniej zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby. Poddać się jej muszą także urodzone w latach 1993-1998 studentki i absolwentki kierunków medycznych, weterynaryjnych oraz psychologicznych.

Czytaj więcej