Czytasz: Drogie ambicje
Żona posła pokieruje nową delegaturą Kuratorium Oświaty w Bytomiu. Czy powrót urzędu do Bytomia wpłynie na poziom kształcenia w mieście?

Po czterech latach, w Dniu Edukacji Narodowej, uroczyście wraca do Bytomia delegatura Kuratorium Oświaty. Samorządowcy liczą na podniesienie standardów kształcenia. Krytycy zastanawiają się po co taka placówka kiedy do sąsiednich - w Gliwice i Katowicach - jest 20 km. Złośliwi dodają, że odpowiedź stała się jasna, od kiedy wiadomo kto pokieruje delegaturą. A będzie to ... Bożena Szarama, żona posła Wojciecha Szaramy. Wygrała konkurs na to stanowisko.

 Kuratorium Oświaty w Katowicach obejmuje swoim zasięgiem cały Śląsk. Ze względu na rozległy teren i dużą liczbę szkół pod swoim nadzorem, ma delegatury w pięciu miastach. Są to: Gliwice, Rybnik, Bielsko-Biała, Sosnowiec i Częstochowa. Podobną rolę pełni Wydział Nadzoru Pedagogicznego w Katowicach. W tym zestawieniu, cztery lata temu, był także Bytom. Poprzedni kurator oświaty tłumaczy, że zlikwidował bytomską siedzibę ze względów ekonomicznych. 


- Była to najmniejsza delegatura kuratorium. Dla porównania Rybnik miał pod opieką ok. 1000 placówek na swoim terenie, a w Bytomiu było ich po połowę mniej. Przy tej samej liczbie zatrudnionych urzędników - mówi Stanisław Faber, ówczesny śląski kurator oświaty. - Bytom nie jest miastem na granicy województwa. Zarówno do Gliwic jak i Katowic jest ok. 20 km. Utrzymywanie siedziby delegatury było marnowaniem pieniędzy – uważa Faber.

 


Po likwidacji delegatury w Bytomiu jej obowiązki zostały podzielone między Gliwice i Katowice. Jak zapewnia Stanisław Faber, wszyscy zatrudnieni w Bytomiu mogli wybrać nowe miejsce pracy albo w jednym, albo w drugim miejscu.

- Zaoszczędzone pieniądze były zastrzykiem finansowym i umożliwiły unowocześnienie urzędu- dodaje były kurator.

To posunięcie miało jednak wielu przeciwników. Nowa kurator oświaty, Urszula Bauer, obejmując stanowisko upomniała się o bytomską delegaturę. Już na początku swojego urzędowania zapowiedziała powrót kuratorium do Bytomia. O utworzenie delegatury w Bytomiu miało zabiegać bytomskie środowisko oświatowe.

 
Znaleziono siedzibę w Technikum nr 4 przy ul. Józefczaka 39 i ogłoszono konkurs na dyrektora tej placówki. Przystąpiło do niego kilka osób, w tym Bożena Szarama, która już kiedyś pełniła tę funkcję. Po likwidacji bytomskiej delegatury, już jako szeregowy urzędnik przeszła do pracy w Katowicach. Zrezygnowała ze względu na uciążliwe dojazdy. Teraz Żona posła wygrała konkurs. Będzie dyrektorem w reaktywowanej delegaturze.

 
Były kurator Stanisław Faber w rozmowie z nami wyraził nadzieję, że skoro wzięto pod uwagę potrzeby bytomskiego środowiska oświatowego, w ten sam sposób potraktuje się inne miasta na Śląsku.

Czytaj więcej