Czytasz: Harcerze pod specjalnym nadzorem

Harcerze pod specjalnym nadzorem

01:42
Kuratorium oświaty zapowiada szczególne wakacyjne kontrole.

Okres wakacji to gorący czas dla pracowników kuratorium. W tym czasie czeka ich nie tylko sprawdzanie dokumentacji przesyłanej przez organizatorów wypoczynku, ale także kontrole kolonii i obozów w terenie.

- Pracownicy będą w pierwszej kolejności wraz z policją i strażą pożarną odwiedzać te ośrodki, które są zlokalizowane w lesie, ośrodki wypoczynku dla harcerzy - zapowiada kurator Urszula Bauer.

Wzmożone kontrole, to efekt wypadku, do którego doszło w ubiegłym roku na obozie organizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Suszku. Dwie młode harcerki zginęły przygniecione drzewami w czasie nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem. Tragedia wywołała lawinę dodatkowych kontroli, które będą kontynuowane także w tym roku.

- Skontrolowaliśmy wtedy wszystkie obozy harcerskie. Nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości w naszym województwie - mówi Anna Kij, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji. - Sprawdzaliśmy także czy jest łączność telefoniczna zabezpieczona. Skontrolowaliśmy wszystkie obozy i były zorganizowane właściwie - uspokaja.

- W ostatnich latach wszyscy harcerze, którzy spędzili wakacje na bazach naszego Hufca, a także nasze druhny i druhowie, którzy wyjechali na inne bazy w Polsce wrócili cali i zdrowi. Współpracujemy ze strażą pożarną i policją, żeby także tegoroczna akcja letnia przebiegła bez problemów - dodaje phm. Małgorzata Dudek, komendantka Hufca ZHP Katowice.

Największym organizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży w regionie Związek Harcerstwa Polskiego. W tym roku świętuje stulecie swojej organizacji. Razem z ZHP na obozy wyjedzie ponad 12 tys. dzieci i młodzieży. Tylko katowicki hufiec zorganizuje wyjazdy dla tysiąca osób w wieku od 6 do 21 lat.

- Od lat ściśle współpracujemy z kuratorium oświaty w Katowicach. Wszystkie nasze wyjazdy są zgłaszane. Kontrole nie wykazują nieprawidłowości. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dla nas najważniejsze - mówi phm. Małgorzata Dudek

Jak zapewnia komenda hufca, kadra, która zorganizuje blisko 30 obozów, została przeszkolona nie tylko pod kątem zabezpieczenia przeciwpożarowego i działań w czasie ekstremalnych warunków pogodowych, ale także z zakresu rozpoznawania... oznak molestowania.

Pracownicy kuratorium nieoficjalnie przyznają, że wyjazdy organizowane przez harcerzy nie sprawiają problemów. Dużo gorzej jest z wyjazdami organizowanymi przez kościoły i kluby sportowe. Dlaczego? Księża, pastorzy oraz trenerzy niechętnie zgłaszają te formy wypoczynku do kuratorium i trudno je skontrolować. Jak zapewniają pracownicy kuratorium, taki obowiązek mają wszyscy organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Dlatego jeżeli w dniu wyjazdu dziecka na obóz czy kolonię ta forma wypoczynku nie widnieje w ewidencji kuratorium, lepiej wrócić z pociechą do domu i koniecznie zgłosić ją do kuratorium.

Czy wypoczynek został zgłoszony do kuratorium, można sprawdzić na stronie https://wypoczynek.men.gov.pl.

Czytaj więcej