Czytasz: Kultura rozkwitnie w lokalach
W Katowicach powstanie m.in. teatr kameralny i centrum kultury hip-hop.
Galeria Szara

Teatr kameralny, ośrodek kultury hip-hop, warsztaty rękodzieła – te i inne pomysły zostaną wkrótce zrealizowane w Katowicach dzięki konkursowi „Lokal na kulturę”. Autorzy najlepszych pomysłów wynajmą lokal za grosze.

Konkurs na najem wolnych, należących do miasta lokali użytkowych jest organizowany od 2013 roku. Ogłaszając kolejne edycje lokalne władze chcą wzbogacić kulturalny krajobraz miasta i zmienić wizerunek Katowic. Dotychczas w ramach konkursu miasto wystawiło kilkadziesiąt lokali.

Miasto zyska pięć nowych lokali

W obecnej, ósmej edycji konkursu miasto zaoferowało ich 10. Najemców będzie miało pięć z nich. Największym powodzeniem cieszyły się pomieszczenia przy ul. Warszawskiej 25a, które chciało użytkować aż 15 podmiotów. Za najatrakcyjniejszy pomysł na to miejsce uznano organizację zajęć i imprez przybliżających kulturę hip-hop. Mają się w nim odbywać zajęcia taneczne, muzyczne i plastyczne.

Przy ul. Chopina 8 zostanie zrealizowany projekt stowarzyszenia „Artyści Tułacze” - teatr kameralny i centrum kulturowe Teatr Młody. Mają w nim być organizowane próby teatralne oraz zajęcia taneczne, muzyczne, koncerty, spektakle i wystawy.

W lokalu przy al. Korfantego 78a powstaną „Unikaty” - miejsce dla lokalnych twórców do prezentacji ich dorobku, do tworzenia i edukacji w zakresie projektowania i kolekcjonerstwa. Ma to być także miejsce spotkań twórców w dziedzinie nowych technologii.

Galeria sztuki „Kuźnia obrazu” powstanie z kolei przy ul. Kościuszki 5. Będą się w niej odbywać np. wystawy multimedialne, zajęcia dla dzieci z zakresu fotografii i warsztaty fotograficzne dla seniorów. Natomiast w lokalu przy Sienkiewicza 21 będą organizowane warsztaty rękodzieła oraz spotkania z artystami.

Mamy już muzeum gitary i galerię szarą

Dzięki konkursowi w Katowicach powstały m.in. Muzeum Historii Gitary przy ul. Krzywej czy stowarzyszenie Hackerspace Silesia przy ul. Ondraszka, a także Fundacja Kultura Obrazu przy ul. Kordeckiego z fotograficznym archiwum społecznym katowiczan i Galeria Szara na Koszutce.

Czytaj więcej