Czytasz: Kultowa kanapka ze śledziem

Kultowa kanapka ze śledziem

02:17
To kulinarny symbol Cieszyna, w którym codziennie powstaje ok. 5 tys. sztuk tego miejscowego specjału.

Oldschoolowa kanapka powstała w kryzysowych peerelowskich czasach, ale do dziś bije rekordy popularności. Skąd ta sława? Po mieście krąży pewna legenda miejska, która ma związek z ...Islandią i wafelkami czekoladowymi. 

Załoga garmażerni „Społem” przygotowuje dziennie ok. 5000 kanapek ze śledziem, szynką, sałatką jarzynową oraz z sałatką śledziową. W piątek jeszcze więcej – 8000 tysięcy. W zeszłoroczną śledziówkę padł rekord – 16 tys.

Historia cieszyńskich kanapek sięga prawdopodobnie lat 40 minionego wieku. „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Konsum Robotniczy” w Cieszynie początkowo produkowała je dla własnych placówek gastronomicznych (bufety, bary, restauracje, małe punkty gastronomiczne).

Oferowano kanapki z szynką, śledziem, sałatką jarzynową, tatarem, żółtym serem oraz z pastami: twarogową i śledziową. Trzy ostatnie nie cieszyły się powodzeniem, więc wycofano je z produkcji. Z czasem zrezygnowano też z wersji z tatarem.

Dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych kanapki pojawiły się w sklepach. Najchętniej są kupowane te ze śledziem (aż 70% całej sprzedaży).

Podobno sekret niepowtarzalnego smaku cieszyńskich kanapek tkwi w majonezie, KTÓRY ROBIONY JeST codziennie, ale nie bez znaczenia są również proporcje pozostałych składników oraz bułka kanapkowa z własnej piekarni.

Popularne są także w okresie imprez karnawałowych. Dużo sprzedaje się także w Wielki Piątek, Środę Popielcową i Sylwestra. Każdego dnia na ich zrobienie potrzeba 80 litrów majonezu, 12 kilogramów pietruszki, czy na przykład 150 kg cebuli.

Wszystkie rodzaje kanapek powstają także w wersji na ciemnym pieczywie. Mają również swoich miłośników za granicą w Czechach, Niemczech, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Legenda miejska o kanapkach ze śledziem:

 

Czytaj więcej

 

 

Komentarze
To cię zainteresuje
News, COP24
16 minut temu Co łączy Dudę, Kaczyńskiego, Morawieckiego i Tuska? [WIDEO]

WWF na czas szczytu klimatycznego rezygnuje ze swojego logo z pandą. Pojawi się tam też twoja twarz?

News
58 minut temu Katowiczanin ofiarą zamachu w Strasburgu

MSZ przyznaje, że wśród ofiar zamachu jest Polak. Z naszych źródeł wynika, że jest nim katowiczanin. 36-letni Bartosz ściśle współpracował z Parlamentem Europejskim.

News
2 godzin temu Tragedia w Rudzie Ślaskiej. Nie żyje 77-latka

Samochód zmiótł 4 kobiety wychodzące z autobusu.

News, COP24
4 godzin temu Greta co piątek strajkuje dla klimatu. Teraz do wielkiego protestu ma dojść w Katowicach.

W czasach, w których polityczni liderzy zachowują się jak dzieci, dzieci muszą przyjąć rolę politycznych liderów. 15-letnia aktywistka ze Szwecji wzywa uczniów i rodziców do wielkiego strajku.

News
4 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.