Czytasz: Kubek z piasku i foliówka z grzyba. Jak będziemy żyć bez plastiku?

Kubek z piasku i foliówka z grzyba. Jak będziemy żyć bez plastiku?

UE wychodzi naprzeciw potrzebom matki natury, a w krok za nią wynalazcy, wizjonerzy i projektanci wraz ze swoimi nieprzeciętnymi pomysłami na tworzywa mające zastąpić plastik. Kreatywność ekologicznych zapaleńców nie zna granic.
Decyzją Parlamentu Europejskiego już wkrótce będziemy musieli pożegnać się z plastikowymi sztućcami, patyczkami do uszu czy słomkami. Do 2021 r. plastiki jednorazowego użytku mają zniknąć z rynku europejskiego, a wszystko to przez górę śmieci, w którą zaczynamy obrastać nie tylko my - Europejczycy, ale cały świat.

Kubek z pustynnego piasku

Grupa projektantów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wpadła na pomysł wykorzystania jednego z najszerzej dostępnych surowców na planecie. Autorzy ze studia Tinkah stworzyli kubek wielokrotnego użytku z… pustynnego piasku. Zainspirowały ich wędrujące wydmy będące jednym z cudów natury Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Projektanci opatentowali specjalną metodę odlewu, dzięki której kubek mimo ziarnistego tworzywa zachowuje szczelność. Produkt jest wielokrotnego użytku, ale gdy zdecydujemy się go wyrzucić wystarczy wrzucić go do wody. Nie minie kilka dni, a z kubka zostanie garstka piasku.

Foliówka z czaju lub z grzyba

Jutowe worki na zakupy wielokrotnego użytku stały się bardzo popularne. Dla tych, których ta moda nie przekonuje designerka z Polski wyprodukowała nowy rodzaj ekologicznych worków. Chociaż, powinno się raczej powiedzieć "wyhodowała", bo tworzyło będące wynikiem jej pracy to folia z grzyba. Kambucha. Dla ekologicznych laików to zupełnie obce słowo, ale dla wtajemniczonych w temat zero waste i zdrowej żywności jest to swojego rodzaju herbaciany grzybek, z którego przygotowuje się napój. Polce udało się wytworzyć z tego grzyba tkankę, która może imitować folie. Najlepsze jest to, że takie tworzywo, gdy przestanie spełniać swoją funkcję wystarczy wyrzucić do kompostownika i w normalnych warunkach rozłoży się w ciągu paru dni.

Szczoteczka z bambusa

Bambus to najszybciej rosnąca roślina na świecie, więc jest jak najbardziej odnawialnym tworzywem. Pomysł wykorzystania go, by zmniejszyć ilość plastiku w łazience przypadł do gustu wielu osobom. Przy tym drzewo bambusowe jest bardzo wytrzymałe i szczoteczka może posłużyć dłużej niż standardowa plastikowa. Materiał z bambusa ma również właściwości antybakteryjne w kontakcie ze śliną.