Czytasz: Kto rozbuduje szkołę w Międzyrzeczu Górnym?

Kto rozbuduje szkołę w Międzyrzeczu Górnym?

Chętnych brak.

W piątek w Bielsku-Białej rozpoczną się 52 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz.

- Rozwijamy się, coraz więcej firm przyjeżdża na targi spoza regionu – mówią organizatorzy.

W najbliższy weekend na targach oprócz polskich wystawców wystawi się m.in. siedem firm litewskich i dwie rumuńskie. Na bielskich tragach będą gościć po raz pierwszy, oferując naszym firmom materiały budowlane. Te z kolei od Polaków chętnie kupują Czesi i Słowacy.

Bielski rynek budowany rośnie w siłę, w mieście inwestycje zaczynają prowadzić coraz więcej firm spoza regionu. A firmom i tak brakuje ciągle rąk do pracy i wolnych terminów. Do sektora budownictwa pracowników poszukuje m.in. powiatowy urząd pracy w Bielsku-Białej. A w gminie dalej nie ma komu budować.

Przykład?

W gminie Jasienica za 2 mln zł, planowano rozbudować szkołę. Do przetargu nie zgłosiła się ani jedna firma. Szkoła w Międzyrzeczu Górnym gotowa miała być do końca 2018 r., ale nie będzie. Urząd Gminy ogłosił jeszcze jeden przetarg i termin realizacji wydłużył do maja 2019 r. Tadeusz Pieszka z tutejszego urzędu podejrzewa, że żadna z firm nie przystąpiła do przetargu, bo urząd zażądał zbyt krótkiego terminu realizacji inwestycji. Do 4 października przedsiębiorcy mają teraz ponownie okazję przystąpić do przetargu.

Czy znajdą się chętni?

Może być ciężko, a to dlatego, że powiat boryka się z bardzo niską stopą bezrobocia. Z danych opublikowanych na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej wynika, że w lipcu pracodawcy szukali ponad 800 ludzi do pracy. Nie bez przyczyny też miasto inwestuje w kampanie reklamowe, które na celu mają przyciągnięcie do Bielska-Białej młodych inżynierów.

Tymczasem przybywa głównie obcokrajowców. Ile ich jest dokładnie, tutejszy PUP nie ujawnia, ale z komunikatu kierowanego do pracodawców w sprawie zgłaszania ich zatrudnieniaa można wnioskować, że bardzo dużo. Urząd podaje natomiast, że stopa bezrobocia w mieście wynosi zaledwie 2,9 proc. a w powiecie 4,9 proc.

Czytaj więcej