Czytasz: Kto podpisał Deklarację Wiary?

Kto podpisał Deklarację Wiary?

Lista ma ponad 3,8 tys. nazwisk.

Ponad 3,8 tys. nazwisk znajdziemy na aktualizowanej liście lekarzy katolickich i studentów medycyny, którzy podpisali Deklarację Wiary. Wśród sygnatariuszy są m.in. profesorowie medycyny Bogdan Chazan, Jerzy Dymecki, Andrzej Kochański, Michał Troszyński czy Gabriel Turowski. Dokument pretłumaczono również na język angielski.

Czym jest deklaracja wiary?

Deklaracja wiary to dokument opisujący wartości i zasady bioetyki katolickiej deklarowane przez sygnatariuszy. Dokument został opublikowany 5 marca 2014 wraz z listem przez lekarkę, dr Wandę Półtawską. Deklaracja spowodowała debatę medialną o roli, znaczeniu i granicach stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia.

Klauzula sumienia zawarta w Deklaracji Wiary ma stanowić o tym, że dany lekarz wyżej niż ludzkie prawo stawia Prawo Boskie. Jeśli dana aktywność jest sprzeczna z jego sumieniem - według Deklaracji Wiary ma jej nie podejmować. W wielu przypadkach dotyczy to kontrowersyjnych społecznie tematów, m.in. zabiegów aborcji, przepisywania środków antykoncepcyjnych czy zabiegów in vitro.

Treść Deklaracji Wiary wyryta na dwóch kamiennych tablicach została 25 maja 2014 złożona podczas 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasnej Górze jako dar wotywny za kanonizację Jana Pawła II.

Deklaracja Wiary. Zobacz, kto podpisał listę

 

Czytaj więcej