Czytasz: Kto chciałby mieć „plac na glanc”?

Kto chciałby mieć „plac na glanc”?

Do końca lutego mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać podwórka do konkursu „Plac na glanc”.

Już siedem podwórek w Katowicach zmieniło się nie do poznania dzięki projektowi Plac na Glanc realizowanemu przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek. Od 2013 nie do poznania zmieniły się podwórka w centrum miasta, ale i w dzielnicach, m.in. Załężu, Zawodziu czy Ligocie.

Jak zgłosić swoje podwórko?

Zasady konkursu są proste: swoje podwórko lub plac musi zgłosić jak największa grupa sąsiadów. Formularz zgłoszenia (dostępny na stronie miasto-ogrodow.eu) pozwala przedstawić w zarysie stan podwórka (wymagane są też zdjęcia) oraz argumenty za tym, że właśnie ono zasługuje na przemianę. Mieszkańcy podwórka, które wygra konkurs, wezmą udział w pracach projektowych z profesjonalistami. To wtedy powstaje projekt nowego miejsca. Kiedy jest gotowy i uzgodniony, do pracy przystępują fachowcy – budowlańcy i ogrodnicy. Po kilku miesiącach plac jest gotowy.

Na placach powstały kino i tor do minigolfa

Siedem dotychczasowych placów to siedem różnych wizji i zrealizowanych marzeń mieszkańców. Oprócz ogródków, stołów służących wspólnym spotkaniom czy ławek, powstały na nich małe amfiteatry do urządzania podwórkowego kina, hamaki, kąciki zabaw dla dzieci, a nawet… tor do minigolfa.

– Każdego roku otrzymujemy od mieszkańców Katowic kilkadziesiąt zgłoszeń. W większości są to podwórka startujące w konkursie po raz pierwszy. To najlepszy dowód na to, jak pożyteczną funkcję spełnia projekt Plac na Glanc. A o jakości realizacji najlepiej świadczą zdobywane przez nie wyróżnienia – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów.

W 2015 roku podwórko przy ul. Kredytowej otrzymało Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego 2015.

Plac na Glanc 2016 (ul. Powstańców 4) zdobył nominację w konkursie „Innowacje w Architekturze" miesięcznika Architektura Murator oraz nominację w Plebiscycie Polska Architektura XXL organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury (ogłoszenie wyników 28 lutego).

Czytaj więcej