Czytasz: Kto chce plac na glanc?
Właśnie ruszyła kolejna edycja konkursu dla mieszkańców, którzy marzą o rewitalizacji swojego placu lub podwórza.

Plac na glanc to szansa dla mieszkańców katowickich kamienic lub bloków na odmienienie wspólnej przestrzeni placu lub podwórza, przy którym mieszkają. To projekt stworzony w 2013 roku przez instytucję kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz młodych projektantów – Grzegorza Layera, Ewę Labus i Michała Centkowskiego. Sąsiedzi wspólnie zgłaszają swoje podwórka i biorą udział w projektowaniu wymarzonej przestrzeni. Dlatego ta akcja odnawia nie tylko przestrzeń, ale odbudowuje i wzmacnia więzi sąsiedzkie.

Od 2013 roku przemianę przeszło aż 6 miejsc w Katowicach – m.in. w centrum, Ligocie, Zawodziu czy Józefowcu. Co roku rewitalizacji poddawane było jedno podwórko. Wyjątkiem był jubileuszowy rok 2015, kiedy to blask odzyskały aż trzy miejsca.

Wszystkie „place na glanc” powstały przy aktywnej współpracy mieszkańców i były realizacją ich potrzeb i życzeń. Dzięki takiemu zaangażowaniu mieszkańcy dbają o swoje podwórka, które doskonale służą im do dziś.

W 2017 roku kolejne podwórko lub plac przejdzie rewitalizację w ramach Placu na glanc. Katowice Miasto Ogrodów czeka na zgłoszenia grup mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w projekcie. W formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie miasto-ogrodow.eu powinni przedstawić argumenty przemawiające za tym, że to właśnie ich podwórko lub plac zasługuje na przemianę. Dodatkowo mogą już teraz zadeklarować, jaki wkład są w stanie wnieść w realizację projektu.

Na rewitalizację placu Miasto Ogrodów przeznaczy w tym roku kwotę 45 tys. zł.

Na wypełniony elektronicznie formularz wraz z trzema zdjęciami prezentującymi miejsce, instytucja czeka do 17 marca. Więcej szczegółów na miasto-ogrodow.eu (zakładka Projekty/Plac na glanc).

Czytaj więcej