Czytasz: Księżniczka Czardasza na bytomskiej scenie

Księżniczka Czardasza na bytomskiej scenie

Karnawałowa premiera w Operze Śląskiej! Bytomski Teatr zakończy rok operetką Imre Kálmána „Księżniczka Czardasza”.

Reżyserem spektaklu jest młoda artystka Pia Partum, która ma już na swoim koncie kilkanaście operowych i dramatycznych inscenizacji wysoko ocenianych przez publiczność i krytyków. Kierownictwo muzyczne objął jeden z najzdolniejszych młodych polskich dyrygentów - Rafał Kłoczko. W spektaklu wykorzystane będą wizualizacje autorstwa filmowca Wojciecha Pusia.

Widowisko w stylu lat 20.

- W naszej interpretacji chciałabym skupić się na oddaniu pełnej melancholii i uroku miłosnej historii z nieco gorzkim happy endem – podkreśla reżyserka, Pia Partum.

- Chciałabym nawiązać do minionej epoki lat 20. ubiegłego stulecia – niezwykle efektownych wizualnie czasów jeśli chodzi o modę. Jednocześnie na tyle odległych, że przedstawiana historia nabierze posmaku dawno minionej świetności, wspomnienia czegoś, co bezpowrotnie minęło. Bezpowrotnie minionej elegancji i dawnej galanterii. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć spektakl wizualnie efektowny, w nastroju momentami śmieszny, ale też melancholijny i sentymentalny – dodaje reżyserka.

Najwybitniejsze dzieło operetki wiedeńskiej

„Księżniczka czardasza” to jeden z najbardziej lubianych tytułów operetkowych, który zawsze cieszył się niesłabnącym powodzeniem bytomskiej publiczności. Historię Edwina, który zakochuje się w gwieździe Variete – Sylvii, można oglądać i słuchać bez końca. To największy sukces Kálmána, a jednocześnie jedno z najwybitniejszych dzieł nowszej operetki wiedeńskiej. Mnóstwu tu lubianych i pięknych melodii: słynny czardasz Sylvii oraz duety „W rytm walczyka serce śpiewa”, „Artystki z Variete” czy „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo”. „Księżniczka czardasza” to przepiękna operetka ze świetnie skonstruowaną dramaturgią i muzyką oddającą doskonale uczucia bohaterów.

Premierowy spektakl, który wprowadzi w nastrój karnawału, odbędzie się 29 grudnia o godz. 18. Kolejne spektakle 29, 30 i 31 grudnia, 1, 4, 5, 7, i 20 stycznia oraz 8 i 10 lutego 2018 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także 15 stycznia 2018 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Czytaj więcej