Czytasz: Ksiądz po kolędzie. Jak się do tego przygotować?

Ksiądz po kolędzie. Jak się do tego przygotować?

Jak każda tradycja, kolęda też rządzi się swoimi prawami. Jak przygotować się na wizytę duszpasterską?

O chodzących po kolędzie księżach pisał już Mikołaj Rej wkładając w usta wójta krytykę plebana: „... potym bieży po kolędzie, każdym kącie dzwonić będzie”. I choć od czasów Reja wiele się zmieniło, coroczna wizyta księdza w domostwie – zwana kolędą – pozostała. Jak wygląda ona w praktyce.

Ile dać pieniędzy na kolędę księdzu? [KOLĘDA 2018: CENY]

Najpierw zapuka ministrant

Zwyczajowo w wieczór poprzedzający kolędę, do domu pukają ministranci. Robią listę kto i w jakich godzinach przyjmie księdza. Parafia zwykle organizują bowiem dwie kolędy dziennie: poranną i popołudniową dla pracujących. Jeśli nas nie było, do kancelarii parafialnej możemy zadzwonić ze wskazaniem godziny, a także przesunięciem wizyty na inny dzień. Tzw. dodatkowa kolęda organizowana jest zwykle po zakończeniu tej harmonogramowej.

Dlaczego nie wpuszczamy księdza do domu?

Jak przygotować stół?

Zanim odwiedzi nas duszpasterz, trzeba przygotować dom na jego wizytę. I nie o porządkach tu mowa, chodzi o naszykowanie stołu. Powinien być nakryty białym obrusem, a na stole muszą znaleźć się: naczynie z wodą święconą i kropidło, dwie świece (zapalamy je przed wizytą) oraz krzyż – popularnie zwane lichtarzykami.

W rodzinach gdzie są dzieci, na stole kładzie się też zeszyty do religii.

 

A co jak nie ma wody święconej?

Wodę święconą przed kolędą wziąć można z kościoła. Naczynie znajdziemy najczęściej pod stajenką lub wyjściem ze świątyni. Co jeśli nie zdążyliśmy zabrać ze sobą? Żaden problem. Wystarczy do naczynia nalać zwykłej wody z kranu i przed błogosławieństwem domu i domowników, po prostu o tym księdzu powiedzieć.

CZYTAJ TAKŻE: ILE DAĆ KSIĘDZU NA KOLĘDĘ?

Jak wygląda wizyta?

Ksiądz rozpoczyna kolędę od zacytowania (lub odczytania) fragmentu Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa: „Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa". Później wspólnie z domownikami odmawia „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Maryjo”, święci dom i jego mieszkańców, następnie zasiada by z nimi porozmawiać. Na pamiątkę wizyty zostawia obrazki z wizerunkami świętych.

Czytaj więcej