Czytasz: Ks. Andrzej Iwanecki nowym biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej

Ks. Andrzej Iwanecki nowym biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej

"Trzeba słuchać ludzi".


Ks. Andrzej Iwanecki został mianowany przez papieża Franciszka na nowego biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej – poinformowała w sobotę Nuncjatura Apostolska. Dotychczas ks. Iwanecki był proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu.

Święcenia biskupie biskup nominat otrzyma 7 stycznia 2018 r. w katedrze gliwickiej. Jako hasło biskupie ks. Iwanecki wybrał zawołanie "Jezus jest Panem".

Jak podało Biuro Konferencji Episkopatu Polski biskup nominat mówiąc o priorytetach w swojej posłudze, wskazał na potrzebę jedności w rodzinach, parafiach, wśród osób duchownych. „Pan Jezus modlił się za swoich uczniów, aby byli jedno. Chcę te słowa realizować w swoim życiu. Ufam, że z Bożą pomocą to będzie możliwe” – powiedział ks. Iwanecki.

Podkreślił też, że praca proboszcza pokazała mu, że ważny jest kontakt z wszystkimi wiernymi. „Jeśli parafia jest zdrowa, to buduje Kościół powszechny. Trzeba na co dzień być zasłuchanym w potrzeby ludzi, być blisko ich spraw” – wskazał biskup nominat.

Nawiązując do wybranego zawołania biskupiego „Jezus jest Panem” ks. Iwanecki mówił o konieczności stawiania Chrystusa na pierwszym miejscu w swoim życiu. Podkreślił, że uważa to "za niezwykle ważny warunek spełnienia się". "To zawołanie było w moim sercu od początku kapłaństwa. Na obrazku prymicyjnym miałem napis +Panem jest Jezus+" – dodał biskup nominat.

Ks. Iwanecki urodził się 3 listopada 1960 r. w Siemianowicach Śląskich. W latach 1979–1986 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, które później zostało przeniesione do Katowic. W czasie studiów odbył obowiązkowy rok pracy w kopalni „Siemianowice”. 27 marca 1986 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Damiana Zimonia.

Dotychczas pełnił rolę dziekana dekanatu zabrzańskiego, konsultora diecezjalnego, członka Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i moderatora rejonowego Ruchu Światło – Życie. Na prałata, czyli Kapelana Jego Świątobliwości mianował go papież Benedykt XVI w 2008 r.(PAP)

Czytaj więcej