Czytasz: Krystyny świętowały imieniny w Olsztynie

Krystyny świętowały imieniny w Olsztynie

Kilkaset Krystyn z całej Polski i z zagranicy świętowało we wtorek swoje imieniny w Olsztynie. Ogólnopolski zjazd pań noszących to imię odbywa się już po raz dwudziesty pierwszy, co roku w innym mieście.

Solenizantki w towarzystwie orkiestry przeszły we wtorek w barwnym korowodzie spod olsztyńskiego ratusza na staromiejski rynek, gdzie odbyły się oficjalne imieninowe obchody. Uczestniczki miały na głowach kapelusze z zielonymi wstążkami. Taki kolor miał nawiązywać do ekologicznego charakteru regionu Warmii i Mazur, który wybrały w tym roku na miejsce uroczystości.

Według organizatorek na wspólnie obchodzonych imieninach zebrało się blisko pół tysiąca Krystyn. Wiele z nich trzymało transparenty, tablice i parasolki z nazwami miast i regionów, z których pochodzą. Przyjechały też Krystyny z kilkunastu krajów Europy, była grupa Krystyn z USA.

Imieniny Krystyny 2018 w Olsztynie

Punktualnie o godzinie 13.13 na staromiejskiej scenie został odegrany "hejnał Krystyn". Panie pozowały do zdjęć. Przyjmowały życzenia od prezydenta miasta Piotra Grzymowicza i mieszkańców Olsztyna.

Najmłodszą uczestniczką uroczystości była 3-letnia Krysia ze Śląska, dla której był to już drugi taki zlot w życiu. Jej mama Lucyna Kucza-Tatarczyk powiedziała PAP, że nie miała z mężem wątpliwości przy wyborze właśnie takiego imienia dla córki.

- Podoba nam się nie tylko samo to imię, ale i charakter z nim związany; przebojowość, zaradność w życiu i pogoda ducha. W dodatku jest to imię międzynarodowe i ładnie można je zdrabniać - mówiła.

Z publikowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji statystyk imion nadanych dzieciom w Polsce wynika, że w 2017 roku imię Krystyna otrzymało 114 dziewczynek. Oznacza to, że pod względem popularności znalazło się ono na 126 pozycji.

Zdaniem Krystyny Papiernik, wiceprezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek z siedzibą w Katowicach, które organizuje coroczne zloty, jest to i tak całkiem niezły wynik.

- Pewnie jest w tym w dużym stopniu nasza zasługa, bo do tej pory to imię było zupełnie niemodne. Natomiast dzięki promocji i pokazywaniu, że Krystyny są tak bardzo aktywne, obojętnie ile mają lat, to imię zaczyna znów funkcjonować - powiedziała PAP.

Według organizatorek coroczne spotkania Krystyn to manifestacja wspólnoty kobiet; imienniczki pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności.

Zjazd Krystyn 2018 w Olsztynie

Tegoroczny zjazd odbywa się pod hasłem "Warmia i Mazury, skarbem kultury". Nawiązuje ono do obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Honorowy patronat objęli: marszałek śląski Wojciech Saługa oraz marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Marek Brzezin. Wsparcia udziela Miasto Olsztyn.

Program pobytu pań w Olsztynie wypełniają wydarzenia kulturalne, zwiedzanie regionu i wspólna zabawa. We wtorek poza uroczystościami na staromiejskim rynku odbędzie się m.in. Koncert Imieninowy przygotowany przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską i spotkanie z Kobietą Sukcesu, olsztynianką Izabelą Trojanowską.

Ogólnopolskie zjazdy Krystyn

Ogólnopolskie zjazdy Krystyn wymyśliła dziennikarka Polskiego Radia Katowice Krystyna Bochenek, która prowadziła cykl rozmów ze znanymi imienniczkami. Na ich podstawie powstała książka "Jak Krystyna z Krystyną", a później narodził się pomysł corocznych spotkań, które odbywają w różnych miastach od 1998 r. Po jej tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej zapoczątkowana przez nią inicjatywa jest kontynuowana.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek deklaruje się jako apolityczne, działa społecznie, wspierając różne formy edukacji kobiet oraz działalności kulturalnej i charytatywnej. Krystyny uczestniczą m.in. w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Wspierają katowickie Hospicjum Cordis.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski