Czytasz: Krystyny w Katowicach!
Przyjechały do Katowic z Polski i zagranicy na swój jubileuszowy XX Zjazd Krystyn

AKTUALIZACJA:

Rekordu Guinnessa niestety nie udało się Krystynom pobić.

***

Będą bić rekord Guinnessa i słuchać muzyki w NOSPR i Filharmonii Śląskiej, zobaczą "Skazanego na bluesa" w Teatrze Śląskim i cuda architektury regionu. Krystyny z całej Polski i zagranicy spotkają się w Katowicach na XX Jubileuszowym Zjeździe.

13 marca, jak każe tradycja, włożą jednakowe kapelusze, w tym roku szare, znak rozpoznawczy Krystyn i…  opanują Katowice. Tak dzieje się zawsze, bo gdy Krysie świętują, trudno tego nie zauważyć.

- Manifestujemy w ten sposób wspólnotę kobiet noszących to samo imię, ale i pokazujemy, że bez względu na wiek, status społeczny, sytuację rodzinną czy nadmiar innych obowiązków, trzeba i można znaleźć czas na zabawę i chwilę wytchnienia od codzienności. Przez tych 20 lat nawiązało się wiele przyjaźni między kobietami. Bardzo się lubimy i wspieramy. W ten sposób przeciwdziałamy także samotności, która jest często udziałem osób starszych - niezmiennie powtarza Krystyna Szaraniec, przewodnicząca Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, współorganizatorka imienin.

Hasło tegorocznego zjazdu: „Krystyny w Katowicach - Mieście Muzyki”. Dlatego m.in. atrakcji kulturalnych nie zabraknie.

Imieniny rozpoczęły się już w sobotę spektaklem "Skazany na bluesa" w Teatrze Śląskim.

W niedzielę rano w kościele ewangelicko-augsburskim przy ulicy Warszawskiej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w intencji ś.p. Krystyny Bochenek, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej wicemarszałek Senatu, która wspólne imieniny Krystyn wymyśliła. Krystyny złożyły też kwiaty na grobie swojej patronki.

Liczą Krystyny

O godzinie 10. zwiedziły Muzeum Śląskie, a po południu o godz. 15 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Krystyny próbują pobić rekord Guinnessa w zgromadzeniu największej ilości kobiet o tym imieniu. Liczenie Krystyn odbywać się będzie w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach poprzez pokazanie zaproszenia z biletem wstępu na koncert.

Muzyczną atrakcją jest koncert zespołu Carrantuohill oraz orkiestry symfonicznej pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Wieczorem podczas uroczystej kolacji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na Krystyny czeka wiele atrakcji, między innymi wręczenie nagród laureatkom plebiscytu "Krystyna XX-lecia" oraz koncert Krzysztofa Respondka.

13 marca od rana Krysie zwiedzą szlak katowickiej secesji i moderny a o 12:30 barwny korowód pań wyruszy z placu Wilhelma Szewczyka przed Galerią Katowicką na Rynek. Krysię przemaszerują w towarzystwie orkiestry górniczej i zaproszonych gości. Imieninowe imprezy poprowadzą Maria Krystyna Zawała i Irek Bieleninik.

Szczęśliwa trzynastka

Punktualnie o 13. 13 specjalnie skomponowanym dla Kryś hejnałem rozpocznie się oficjalna część imprezy. Na scenie nie zabraknie zacnych gości.  Wśród nich m.in. Wiesław Ochman, mąż Krystyny,  który 20 lat temu prowadził pierwsze wspólne imieniny Krystyn w Filharmonii Śląskiej. Dlatego właśnie tam odbędzie się jubileuszowy koncert imieninowy. Zaśpiewa  Zbigniew Wodecki, również mąż Krystyny.

"To dla mnie okazja poznania wspaniałych i bardzo różnych kobiet" - mówiła o imieninach Krystyn ś.p. Krystyna Bochenek. 

Nauczycielki, ekspedientki, lekarki, fryzjerki, prawniczki, gospodynie domowe. Kiedy 20 lat temu wyelegantowane wchodziły do Filharmonii Śląskiej, były lekko stremowane. Nieśmiało szukały wzrokiem Krystyny Loski i Krystyny Jandy, przejęte stały w kolejce po autografy Krystyny Czubówny, Krystyny Kofty, Prońko czy niedawno zmarłej Krystyny Sienkiewicz. Oniemiały, kiedy zobaczyły różowe pantofle i fioletowe włosy tancerki Krystyny Mazurówny.  Bo 20 lat temu, na zaproszenie ś.p. Krystyny Bochenek, do Katowic na swoje imieniny przybyły Krystyny z calej Polski i zagranicy. Tak to się zaczęło i trwa do dziś…

- Nikt nikogo do niczego nie zmusza, panie za wszystko płacą same. Niektóre zbierają na to przez cały rok. Po prostu chcą być tego dnia razem - wyjaśnia Krystyna Papiernik, współorganizatorka imienin. - Nie zajmujemy się polityką, pomagamy sobie, po prostu sie lubimy - dodaje.

Czytaj więcej