Czytasz: „Król” Twardocha trafi na ekrany

„Król” Twardocha trafi na ekrany

Twórca „Ostatniej rodziny” wyreżyseruje adaptację powieści Szczepana Twardocha.

Jan P. Matuszyński wyreżyseruje serial „Król”. Zdjęcia rozpoczną się wiosną. Ruszyły już castingi do ról drugoplanowych. Ekranizacja książki Szczepana Twardocha będzie serialem gangsterskim realizowanym przez Canal+ Polska.

- Wieści są takie, że zdjęcia do serialu "Król" ruszają już wiosną, reżyseruje Jan P. Matuszynski, produkcją zajmują się Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, ja majstrowałem przy scenariuszach obok Dany Łukasińskiej i Łukasza M. Maciejewskiego i w ogóle się tam pętam i wtykam nos w nie moje sprawy, ale poza tym to ani pary z ust. Acz będzie parę zdziwień. A wszystko to w Canal+ Polska. A jak! - ogłosił Szczepan Twardoch.

 

O CZYM JEST "KRÓL" TWARDOCHA?

Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami  zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.

Wszystko zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie rozentuzjazmowana publiczność przygląda się walce bokserskiej. Trwa ostatnie starcie w meczu o drużynowe mistrzostwo stolicy. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii — znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego. Z żydowskich trybun dobiegają okrzyki na cześć zawodnika klubu Makabi Warszawa, Jakuba Szapiry. Ten wieczór należy do niego. Wśród wiwatów jednych i gwizdów drugich, triumfowi Szapiry przyglądają się siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica — stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.

Czterdzieści lat później, w Tel Awiwie, emerytowany żołnierz Mosze Inbar pochyla się nad maszyną do pisania, by powrócić do wieczoru, w którym po raz pierwszy ujrzał na ringu pięknego, zuchwałego i niezmiernie pewnego siebie boksera. Wówczas nie wiedział jeszcze, że w 1937 roku to właśnie Szapiro, prawa ręka Kaplicy, zabił jego ojca z powodu niespłaconego długu. Nie przypuszczał też, jak wiele w jego życiu zmieni jeden wieczór i spotkanie z Kumem Kaplicą…

- Jest to bardzo interesująca powieść, osadzona w bardzo interesujących czasach, która z zupełnie nowej perspektywy - perspektywy świata gangów i porachunków mafijnych (nie pokazywanej do tej pory w polskim filmie i serialu) opowiada o okresie XX-lecia między wojennego. Jest to opowieść, która idealnie wpisuje się w naszą strategię realizowania seriali premium, które wnoszą nowe wątki i historie do świata telewizji - zachwala Jakub Szurmiej, dyrektor kanałów filmowych nc+