Czytasz: Czy ta wpadka przebije San Escobar?

Czy ta wpadka przebije San Escobar?

Dyplomatyczna wpadka rządu. Bohaterem resort ministra Waszczykowskiego.

Nagroda księżnej Austrii wręczana przez króla Hiszpanii brzmi niecodziennie. Jednak nie dla naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poeta Adam Zagajewski został laureatem prestiżowej Nagrody Księżnej Asturii. To region i autonomiczna prowincja Hiszpanii. O wyróżnieniu poinformował polski MSZ. Sęk w tym, że pogratulował poecie nagrody księżnej… Austrii.

Wywrotek? Nie tym razem. W Milionerach pytano o... palindromy

Oba twitty polskiego MSZ
Oba twitty polskiego MSZ

Wpis pojawił się krótko po godzinie 15:00. Usunięto go po blisko godzinie i zastąpiono prawidłową treścią.

Austria a Asturia

Choć księżne Austrii zapisały się w historii Europy znacząco, to jednak sama Austria była w 1918 roku już republiką, w której dwa lata później przyjęto demokratyczną konstytucję.

Nagroda, którą wyróżniony został poeta Adam Zagajewski przyznawana jest od 1981 roku przez Fundację Księcia Asturii „osobom, organizacjom i innym jednostkom z całego świata za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych”. Od 2015 przyznawana jest jako Nagroda Księżnej Asturii. Statuetka, którą otrzymują laureaci nagrody, jest rzeźbą stworzoną specjalnie na ten cel przez hiszpańskiego artystę Joana Miró.

Wywrotek smoleński, wiesz co to jest?

Adam Zagajewski, to urodzony we Lwowie polski poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, sygnatariusz Listu 59 (1975), od 1976 objęty cenzurą, w latach 1982–2002 na emigracji we Francji, od 1983 redaktor „Zeszytów Literackich”. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i od teraz Nagrody Księżnej Asturii (2017), w latach 1973–1983 członek Związku Literatów Polskich, od 1979 członek Polskiego PEN Clubu, od 2006 członek Polskiej Akademii Umiejętności; nauczyciel akademicki, tłumacz literacki.

Razem z innymi Polakami wygnanymi po II wojnie światowej ze Lwowa jego rodzina w 1945 przybyła do Gliwic. Tutaj ukończył V Liceum Ogólnokształcące. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim – psychologię i filozofię.

Najdziwniejsze pytania w Milionerach:

Czytaj więcej