Czytasz: Kosmiczne stroje na IEM
Wyglądają jak superbohaterowie. Przebierają się za postaci z mangi, anime, czy gier komputerowych. Mają kolorowe, skąpe stroje, pióropusze, a czasem nawet miecze świetlne. O kim mowa?

Cosplayerzy to osoby, które przebierają się w stroje znanych postaci z anime, mangi, gier komputerowych, czy filmów. Ich hobby polega na jak najdokładniejszym odwzorowaniu danej postaci. Kopiowanie nie dotyczy wyłącznie sfery wizualnej, lecz także tonu głosu, gestykulacji, czy sposobu poruszania się.

- Przebieramy się głównie za postacie z anime czy mangi. Jednak nie brakuje cosplayerów postaci z gier, filmów, komiksów czy kreskówek. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zwykle cosplayerzy przebierają się na zloty, ewentualnie na sesje zdjęciowe czy na zwyczajne spotkanie ze znajomymi, by trochę pośmieszkować - tłumaczy Franki, cosplayerka z grupy Wildblood.

źródło: ESL Polska

ZLOTY I KONWENTY FANÓW. IEM 2017 COSPLAY

Cosplayowcy żyją zlotami, konwentami oraz konkursami, organizowanymi przez duże firmy e-sportowe. Jeden z większych na świecie, a prawdopodobnie największy w Polsce, odbędzie się podczas drugiego weekendu Intel Extreme Masters 2017.

- Na Śląsku organizuje się takie konwenty jak Love czy Niucon. W Rybniku dla przykładu jest Tsuru. Dla niektórych cosplayerów IEM jest najważniejszym wydarzeniem. Jednak znaczna większość odlicza dni od Pyrkonu do Pyrkonu - tłumaczy cosplayerka.

"COSPLAY WYRAŻA TO, CO KOCHASZ"

Zdaniem Sabriny Ranellucci, znanej cosplayerki, w cosplayu chodzi o to, by poprzez swój strój wyrażać to, co się kocha. W wywiadzie dla portalu ifanboy.com, wyznała, że większość z cosplayowców mogłaby być w grach wideo, występować w serialach telewizyjnych, filmach, a nawet komiksach.

- Tworzenie kostiumów zajmuje mnóstwo czasu, ale daje dużo radości. Najlepszą częścią bycia cosplayerką jest to, że kiedy małe dziecko widzi cię, to jest tak podekscytowane, jakby właśnie spotkało superbohatera! Nie ma nic lepszego - tłumaczy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ COSPLAYÓW Z INTEL EXTREME MASTERs 2016

źródło: ESL Polska

DZIWNE SPOJRZENIA

Cosplayów w Polsce przybywa. Aktualnie w specjalnej grupie na Facebooku skupiło się ponad 13 tysięcy fanów tego wyjątkowego hobby. Zazwyczaj nie przebierają się na co dzień. Bardzo często spotykają się z dziwnymi spojrzeniami podczas organizowanych przez społeczność konwentów.

- Można spotkać się z różnymi reakcjami. Od przyjaznych uśmiechów i próśb o zrobienie sobie wspólnego zdjęcia, poprzez pytania dlaczego się przebieramy i na jaką to okazję, poprzez pogradliwe spojrzenia i niekiedy nawet wyzwiska. Dzięki cosplayom naprawdę można spotkać przemiłych ludzi. Od miłego staruszka pytającego, czy gdzieś jest cyrk i który naprawdę słuchał naszej odpowiedzi, po dzieciaki wpatrujące się jak w obrazek ale bojące się podejść - tłumaczy Franki.

Czytaj więcej