Czytasz: Katowice: Ludowcy poprą Marcina Krupę?

Katowice: Ludowcy poprą Marcina Krupę?

01:56
Czym PSL zawalczy o głosy w naszym regionie? Na kogo postawią w wyścigu o największe miasta?

Polskie Stronnictwo Ludowe współrządzi województwem śląskim. Przewodzi Sejmikowi, ma swojego wicemarszałka i pięciu radnych. Dużo gorzej jest na szczeblu miejskim. W 2014 roku ich kandydat na prezydenta Katowic zdobył... 315 głosów. 

O STRATEGIĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE PYTAMY SZEFA PSL WŁADYSŁAWA KOSINIAKA-KAMYSZA.

Przeczytaj również"Nie umiemy się chwalić"

Michał J. Cieśla: Czy powalczycie o fotel prezydenta Katowic? Poprzecie kandydata opozycji, czy postawicie na Marcina Krupę?

Władysław Kosiniak-Kamysz: Ja mam dobre doświadczenia w budowaniu szerokiego porozumienia wokół dobrych gospodarzy. Tak zbudowaliśmy to w Krakowie wokół prof. Jacka Majchrowskiego komitet „Przyjazny Kraków”. Ten komitet obywatelski, który przez wiele lat był związany z poprzednim i z obecnym prezydentem Katowic jest ciekawym pomysłem. Tutaj wszystkie drogi są otwarte, ale mi najbliżej do tych obywatelskich inicjatyw na poziomie dużych miast. Raczej będziemy wspierać kandydata i wystawiać wspólnie z nim kandydatów do Rady miasta niż sami będziemy wystawiali takiego kandydata do rady miasta.

Czyli raczej Marcin Krupa niż kandydat opozycji PO-Nowoczesna?

Zobaczymy. U nas wszystko jest tak poukładane, że decyzje podejmują ci którzy tutaj głosują i żyją. Struktury lokalne. Ja nie będę narzucał z Warszawy kto ma być kandydatem w Katowicach. To byłoby całkowicie bez sensu.

Czym chcecie przekonać do siebie mieszkańców naszego województwa?  Sejmikiem współrządzicie, ale na poziomie gminy jest dużo gorzej.

Na pewno mocniejsi jesteśmy w rejonie Częstochowy, Kłobucka, na Żywiecczyźnie, na Podbeskidziu. Trudniej jest w Zagłębiu i na Górnym Śląsku. Musimy myśleć o przyszłości nie tylko w perspektywie 2 lat, ale 20. Bez OZE nie zmienimy naszej rzeczywistości. Nasz program ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii, troszkę inne spojrzenie na węgiel, umiłownie dla tradycji i kultury - tu na tej przesztrzeni rywalizujemy z PiS-em - to są te nasze atuty, które musimy jeszcze bardziej pokazać. Do tego skuteczność i pragmatyzm w działaniu samorządowców. 

Czytaj więcej